Тимур Кападзе: “Бу мавсум аввалгисидан анча қизиқарли ўтади”
Айни кунларда футбол бўйича Ўзбекистон Олимпия терма жамоасининг асосини ташкил этган “Олимпик” клуби Туркияда янги мавсумга тайёргарлик кўрмоқда. Бу йил “олимпиячилар”ни масъулиятли мусобақалар қатори “Coca Cola” суперлигаси ҳам кутиб турибди. Қуръага кўра, МОҚ қошида ташкил этилган жамоа биринчи турни амалдаги чемпион “Пахтакор”га қарши бошлайди. Боз устига, ушбу баҳс янги мавсумнинг очилиш ўйини экани нафақат жамоа мухлислари, бутун ўзбек футболи ишқибозларининг диққат-марказида бўлади. Эътиборингизга клуб бош мураббийи Тимур Кападзе билан янги мавсум ҳақидаги суҳбатни ҳавола қиламиз:
Чемпионатни “Пахтакор” билан бошлаш қандай аҳамият касб этади?
– Қуръага кўра, биринчи турдан "шерлар" билан дуч келдик. "Пахтакор" ҳозирда Ўзбекистоннинг энг кучли жамоаси эканини амалда исботлади. Ушбу клуб билан ўйнаш ҳар бир жамоага қийин. Биз бу ўйинга яхши тайёргарлик кўриб, чиройли футбол намойиш этишга ҳаракат қиламиз. Энг асосийси, биринчи турданоқ имкониятларимизни чамалаб кўриш нуқтаи назаридан биз учун жуда фойдали баҳс бўлади.
– Янги мавсумдан нималар кутмоқдасиз?
– Фикримча, бу мавсум олдингисидан анча қизиқарли ўтади. Негаки, барча жамоалар аввалгига қараганда янаям кучайди ва ўсди. Шундай экан, ҳар бир тур ўйинлари юқори темпда, яхши савиядаги учрашувларга бой бўлади, деб ўйлайман.
– Жорий йил ҳам Осиё ўйинлари, ҳам ички чемпионат баҳслари ва турли ўртоқлик турнирлари бор. Бу билан йигитлар жисмонан қийналиб қолмайдими?
– Менимча, ҳаммаси жойида ва бундай муаммо бўлмайди. Аксинча, болалар ҳали ёш. Уларга шундай бўлгани яхши. Бу йигитларнинг янада ўсишига, тажриба тўплашига пойдевор бўлади. Осиё ўйинлари сентябрь-октябрь ойларида ўтади. Унгача ҳали анча вақт бор. Шунингдек, ўйинлар тақвими ҳам зич эмас.
– ФИФА кунлари доирасида Марокашда ўтадиган халқаро ўртоқлик турнирида иштирок этишимиз расман тасдиқланди. Африкадаги турнир бизга нима беради? Бу таклиф кимдан чиқди?
– Таклиф мезбонлардан чиқди ва биз бунга рози бўлдик. Бундай фурсатдан унумли фойдаланиб қолиш керак. Марокашга бориб, Африканинг кучли жамоаларига қарши ўйнаш, улар билан тажриба алмашиш, кучимизни синаб кўриш биз учун анча фойдали.
Маълумот учун, Ўзбекистон Олимпия терма жамоаси 22-28 март кунлари Марокашдаги халқаро ўртоқлик турнирида Того, Кот д‘Ивуар ва мезбонлар билан баҳс олиб боради.

10 Февраля 2023 2220
В настоящее время клуб «Олимпик», составляющий основу Олимпийской сборной Узбекистана по футболу, готовится к новому сезону в Турции. В этом году Олимпийцев ожидает участие в Суперлиге «Coca-Cola», а также в ряде других ответственных соревнованиях. По жребию команда, созданная при НОК, начнёт первый тур против действующего чемпиона “Пахтакора”. Кроме того, тот факт, что этот матч является игрой открытия нового сезона, будет в центре внимания не только болельщиков команды, но и всего узбекского футбола. Предлагаем вашему вниманию беседу о новом сезоне с главным тренером «Олимпик» Тимуром Кападзе:
- Какое значение имеет старт чемпионата с «Пахтакором»?
- По жребию мы встретимся с «Пахтакором» с первого тура. Игроки этой команды показали, что на данный момент они являются самой сильнейшей командой Узбекистана. В этом плане каждой дружине сложно играть с ними. Мы постараемся показать красивый футбол, хорошо подготовившись к этой встрече. Самое главное, что это будет очень полезный матч для нас с точки зрения оценки наших возможностей с первого тура.
- Чего вы ждёте от нового сезона?
- На мой взгляд, этот сезон будет намного интереснее предыдущего. Потому что все команды стали сильнее. Думаю, что каждый тур будет насыщен играми высокого темпа.
-В этом году пройдут как Азиатские игры, так и встречи внутреннего чемпионата и различные товарищеские турниры. Разве парни не устанут физически от такой нагрузки?
- Думаю, всё в порядке и такой проблемы не будет. Напротив, они ещё молоды. Им это пойдёт на пользу. Это станет основой для дальнейшего роста ребят, накопления опыта. Азиатские игры пройдут в сентябре-октябре. До этого ещё есть время. Кроме того, график в календаре не плотный.
- Официально подтверждено участие сборной нашей страны в международном товарищеском турнире, который пройдёт в Марокко в рамках Дней ФИФА. В чём значимость данных состязаний? Кто инициатор этого предложения?
- Такую возможность нужно использовать с пользой. Нам гораздо выгоднее ехать в Марокко и играть против сильных африканских команд, делиться с ними опытом, проверять свои силы. Предложение исходило от хозяев, и мы согласились.
Для справки, Олимпийская сборная Узбекистана сразится с Того, Кот-д'Ивуаром и хозяевами международного товарищеского турнира в Марокко с 22 по 28 марта.