Қатар давлатининг Ўзбекистондаги элчиси МОҚда меҳмон бўлди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг Бош котиби Ойбек Касимов Қатар давлатининг Ўзбекистондаги элчиси Ҳасан Ҳамза Ҳошим билан учрашди. Суҳбатда икки давлат ўртасида Олимпизм, хусусан, футбол соҳасида ўзаро тажриба алмашиш мавзулари муҳокама қилинди.
Учрашувда МОҚ раиси ўринбосари Азизжон Камилов, Ўзбекистон футбол ассоциацияси Бош котиби Аваз Максумов, шунингдек, Қўмитанинг Халқаро алоқалар департаменти масъуллари иштирок этишди.
Ойбек Касимов учрашув давомида Президентимизнинг мамлакатимизда Олимпизм ва соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтиришга қаратаётган эътибори, бу борада олиб бораётган ислоҳотлари хусусида маълумот берди. Хусусан, Тошкент ҳар йили бир нечта спорт турлари бўйича катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатларини ўтказаётгани, 2025 йил ёшлар Осиё ўйинларига мезбонлик қилиши ҳақида гапирди.
Элчи жаноблари келаси ой мамлакатимиз яшил майдонларида 20 ёшгача бўлган футболчилар ўртасида ўтадиган Осиё чемпионатига олиб борилаётган тайёргарлик ҳақида суҳбатлашди. Ўз навбатида, Аваз Максумов давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан турнирга юқори даражада ҳозирлик кўрилаётгани, Осиё футбол конфедерацияси мутасаддилари билан мунтазам иш олиб борилаётгани хусусида тўхталди. Шунингдек, унда иштирок этадиган Қатар ёшлар терма жамоасининг ўйинлар тақвими ҳақида маълумот берди ва уни беллашувларни бевосита томоша қилишга таклиф қилди.
Суҳбат давомида Азизжон Камилов ҳар икки мамлакат ўртасида спорт соҳасида йўлга қўйилган мустаҳкам алоқалар хусусида тўхталиб, уларни янада мустаҳкамлаш борасидаги таклифларини илгари сурди.

Посол Катара посетил НОК
Сегодня Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов встретился с послом Государства Катар в Узбекистане Хасаном Хамзой Хошимом. В ходе встречи обсуждались вопросы обмена опытом между двумя странами в области Олимпизма, в частности, футбола.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя НОК Азизжон Камилов, Генеральный секретарь Ассоциации футбола Узбекистана Аваз Максумов, а также ответственные лица департамента Международных отношений Комитета.
Ойбек Касимов проинформировал о проводимых Президентом реформах, усилению пропаганды Олимпизма, здорового образа жизни среди населения. В частности, он рассказал о том, что Ташкент ежегодно принимает чемпионаты мира среди взрослых по различным видам спорта, о том, что наша столица готовится к принятию юношеских Азиатских игр 2025 года.
Господин посол поинтересовался организационными вопросами чемпионата Азии по футболу среди игроков до 20 лет, который пройдёт в нашей стране в следующем месяце. В свою очередь, Аваз Максумов отметил, что при поддержке государства на высоком уровне ведётся подготовка к предстоящему турниру, проводится регулярная работа с официальными лицами Азиатской конфедерации футбола. Он также предоставил информацию о календаре игр молодёжной сборной Катара, которая будет участвовать в ЧА U-20.
В ходе беседы Азизжон Камилов остановился на прочных связях, установленных между двумя странами в области спорта, выдвинул свои предложения по их дальнейшему укреплению.