Ўзбекистон гимнастика федерациясининг режалари муҳокама қилинди
Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Миллий Олимпия қўмитаси спорт федерация ва ассоциацияларининг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик режалари билан танишишда давом этмоқда. Жумладан, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов Ўзбекистон гимнастика федерациясида ушбу спорт турларининг истиқболли режалари билан танишди.
Тадбирда федерация раисининг биринчи ўринбосари вазифасини бажарувчи Гўзал Мўминова яқин 2 йиллик стратегия ҳақида батафсил маълумот берди. Бунда 2022 йилнинг 23 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Гимнастика спорт турларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-449-сон Қарори дастуруламал бўлиб хизмат қилишини таъкидлади.
Шерзод Ташматов ҳар бир йўналиш бўйича мураббийлар билан гаплашиб, спортчиларимизнинг ҳолати, уларнинг потенциали ҳақида фикр алмашди. Шунингдек, асосий таркибга рақобатдош кучли захира таркибини шакллантириш, ҳудудларда селекция ишларини кучайтириш бўйича ўз тавсияларини берди.

Обсуждена стратегия подготовки Федерации гимнастики к предстоящим комплексным стратам
Министерство молодёжной политики и спорта, а также Национальный Олимпийский комитет продолжают знакомиться с планами спортивных Федераций и Ассоциаций по подготовке к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и к Олимпиаде Париж-2024. В частности, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов ознакомился с перспективными планами развития гимнастических видов спорта в Федерации гимнастики Узбекистана.
На мероприятии исполняющая обязанности первого заместителя председателя Федерации Гёзаль Муминова подробно рассказала о стратегии подготовки к важным стартам на ближайшие 2 года. При этом она подчеркнула, что Постановление Президента Республики Узбекистан от 23 декабря 2022 года № ПП-449 «О мерах по дальнейшему развитию гимнастических видов спорта» служит толчком для новых достижений атлетов на международной арене.
Шерзод Ташматов пообщался с тренерами по каждому направлению, обменялся мнениями о состоянии атлетов, их потенциале. Он также дал свои рекомендации по формированию конкурентоспособного сильного резервного состава основной сборной, усилению селекционной работы в регионах.