Арслон Илов ва Разия Якубовага МОҚнинг эсдалик медаллари топширилди
Жорий йилнинг 15 январь куни мамлакатимизда кураш, самбо, дзюдо, каратэ каби яккакураш спорт турларининг ривожланишида улкан хизмат қилган Арслон Илов 75, мамлакатимизда трамполин спортига таъбир жоиз бўлса, пойдевор қўйган инсонлардан бири Разия Якубова 70 ёшни қарши олишган эди. Бугун ўзбек спортининг ҳар икки забардаст вакилини табриклаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, бир гуруҳ спорт фахрийлари иштирок этишди. Баҳодир Махситов кириш сўзи билан тадбирни очиб берар экан, фахрийлар номидан кун қаҳрамонларини юбилей ёшлари билан қутлаб, уларга узоқ умр, сиҳат-саломатлик тилади. Ўз навбатида, Ойбек Касимов ҳам Арслон Илов ва Разия Якубованинг ўзбек спорти ривожига қўшган ҳиссалари учун миннатдорчилик билдирди ва уларга МОҚнинг эсдалик медалини топширди.
Маълумот учун, Арслон Илов яккакураш спорт турлари бўйича кўплаб илмий асарлар муаллифи, Ўзбекистон каратэ федерация раҳбари сифатида фаолият олиб борган. Республика Олимпия захиралари коллежида узоқ йиллар фаолият олиб борган Разия Якубова эса Пекин-2008 Олимпиадаси совриндори Екатерина Хильконинг мураббийи ҳисобланади. Ҳар икки мутахассис ҳам “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози” фахрий унвони билан тақдирланишган.
Шунингдек, Касаба уюшмалари федерацияси, Ўзбекистон гимнастика федерацияси фахрийлар кенгаши ҳам юбилей эгаларига эсдалик совғаларини тақдим этишди. Тадбир сўнгида фахрийларимиз сўз олиб, кўрсатилган эҳтиром ва ғамхўрликдан мамнун эканликларини билдиришди.

Арсану Илову и Разие Якубовой вручены памятные медали НОК
15 января нынешнего года свой юбилейный День рождения встречали 2 именитых ветерана страны. Арслану Илову, внёсшему свой огромный вклад в развитие в нашей стране кураша, каратэ, самбо, дзюдо исполнилось 75 лет, а одной из ярких представительниц узбекской школы трамполина Разие Якубовой - 70. Сегодня состоялось чествование обоих преданных своему делу представителей узбекского спорта.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, группа ветеранов спорта. Во вступительной речи Баходир Махситович от имени ветеранов поздравил именинников с юбилеем, пожелал им здоровья и долгих лет жизни. Выразил безмерную благодарность за неотъемлемый вклад в развитие узбекского спорта. В свою очередь, Ойбек Касимов также поблагодарил юбиляров за столь огромный труд на пути становления Узбекистана в ряды спортивных держав и вручил им памятную медаль НОК.
Арслан Илов является автором многих научных книг по единоборствам, возглавлял Федерацию каратэ Узбекистана. А Разия Якубова, много лет работавшая в Республиканском колледже Олимпийского резерва, является тренером Олимпийской чемпионки Пекин-2008 Екатерины Хилько. Оба специалиста награждены почётным званием “Заслуженный тренер Республики Узбекистан”.
Также Федерация профсоюзов, Совет ветеранов Федерации гимнастики Узбекистана вручили именинникам памятные подарки. В завершение мероприятия ветераны от всей души поблагодарили организаторов за сегодняшнюю праздничную встречу, за оказанное внимание и заботу.