Адҳам Икрамов ёшларни спортга жалб этишдаги Ҳиндистон тажрибаси билан танишмоқда
Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов шу кунларда Ҳиндистонда хизмат сафарида бўлиб турибди. Унда вазир мамлакат спорт тизими, чекка ҳудудларда ёшларни спортга жалб қилиш тажрибасини ўрганиш доирасида Уттар-Прадеш штатининг Мерут шаҳрига ташриф буюрди. Сафар давомида Адҳам Икрамовга Ўзбекистоннинг Ҳиндистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Дилшод Аҳадов ҳамроҳлик қилмоқда.
Крикет Ҳиндистонда энг оммабоп спорт тури ҳисобланади. Чим устида хоккей, каббади, спортнинг яккакураш, ўқ отиш турлари ҳам кенг тарқалган йўналишлар қаторига киради. Вазир ташриф давомида маҳаллий ишбилармон Ажай Гупта асос солган “Гурукул” спорт академияси ҳамда “Godwin Public School” мактабларининг фаолияти билан танишди.
“Гурукул” қадимий ҳинд анъаналари асосида камондан отишга ихтисослашган спорт мактаби бўлиб, у ерда 90 нафарга яқин ёшлар шуғулланмоқда. Таълим масканининг асосий мақсади – чекка ҳудудларда ёш спортчиларни етиштириб чиқариш ҳамда уларни миллий терма жамоа сафига сараланишини таъминлаш. Машғулотлар кунига 6 соат давом этади. Ўқувчилар ҳам шу жойда бепул таълим олади, спорт тури билан шуғулланади ва истиқомат қилади. Давлат шу тизимни қисман молиявий тарафдан қўллаб-қувватлайди ва спорт турлари бўйича мураббийларга ҳақ тўлайди.
“Godwin Public School” мактаби ҳудуддаги машҳур спорт даргоҳларидан ҳисобланади. Мактаб директори Винарма Шарма ҳамда Ҳиндистон ушу федерацияси президенти Бупендер Бажва Адҳам Икрамовга амалга оширилаётган ишлар, муассаса фаолияти ҳақида батафсил маълумот беришди. Қайд этиш жоиз, ташриф “Fit India School Week” ҳафталига тўғри келди. Бу эса ҳудудда ишлаётган тизим қанчалик ўз самарасини кўрсатаётганига гувоҳ бўлиш учун айни қулай фурсат эди. Адҳам Илҳамович мактабдаги тўгаракларни шахсан кўздан кечириш баробарида спортчилар билан суҳбатлашди.
Ёшлар сиёсати ва спорт вазири ҳиндистонлик мутахассислар томонидан йўлга қўйилган тизимни юқори баҳолаб, унинг ўзига хосликлари, маҳаллий спортчилар ва ўзбекистонлик атлетлар ўртасида қўшма машғулотлар ташкил этиш ҳақида фикр алмашди. Шунингдек, Адҳам Икрамов ҳиндистонлик спортчиларни 7-10 сентябрь кунлари Хива шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган Халқаро этноспорт фестивалига таклиф қилди.

Адхам Икрамов знакомится с практикой Индии в привлечении молодёжи к массовому спорту
Министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов в эти дни находится с рабочим визитом в Индии. Во время командировки министр посетил город Мирут (штат Уттар-Прадеш) в целях изучения опыта спортивной системы страны, вовлечения молодёжи в спорт в отдаленных регионах. В ходе поездки Адхама Икрамова сопровождает Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Республике Индия Дилшод Ахадов.
Крикет-самый популярный вид спорта в Индии. Хоккей на траве, каббади, единоборства, стрельба из лука также являются одними из распространённых дисциплин среди местного населения. В ходе визита министр ознакомился с деятельностью спортивной академии “Гурукул”, основанной местным бизнесменом Аджаем Гуптой, а также школ «Godwin Public School».
Спортивная академия “Гурукул”, которая работает на основе древнеиндийского образования, является специализированной по стрельбе из лука. В ней всем секретам данного вида спорта обучаются около 90 воспитанников. Основная цель учебного заведения– воспитание молодых спортсменов в отдалённых местностях, а также обеспечение их отбора в Национальную сборную. Это основная сущность древней системы образования – ученики живут и учатся вместе с наставником в одном месте. Кроме того, под руководством квалифицированных тренеров занимаются определённым видом спорта. Тренировки длятся 6 часов в день. Учащиеся получают бесплатное образование, занимаются спортом и проживают там же. Государство частично финансирует эту систему и даёт зарплату тренерам.
Школа «Godwin Public School» является одним из популярных спортивных объектов в этом регионе. Директор школы Винарма Шарма и президент Федерации ушу Индии Бупендер Баджва подробно рассказали Адхаму Икрамову о проводимой работе, деятельности учреждения. Стоит отметить, что визит отечественного специалиста совпал с неделей «Fit India School Week.». Это была прекрасная возможность стать свидетелем и воочию понаблюдать за тем, насколько эффективна система, работающая здесь. Адхам Ильхамович лично присутствовал на школьных кружках, пообщался со спортсменами.
Министр молодёжной политики и спорта высоко оценил систему, созданную индийскими специалистами, и обменялся мнениями о её уникальности, организации совместных тренировок между местными и узбекскими спортсменами. Министр также пригласил индийских атлетов на международный Международный фестиваль этноспорта, который запланирован на 7-10 сентября в Хиве.