Амалия Сулаймонова Кореядаги турнирда олтин медалга сазовор бўлди
Уч нафар ёш фигурали учувчиларимиз Корея Республикасида ташкил этилган “Орзу дастури” (Dream Program) лойиҳасида қатнашаётгани ҳақида маълум қилган эдик. Ҳамюртларимиз мазкур дастурдаги иштирокларини якунлашди.
13-17 ёшли қишки спорт турлари атлетлари учун ўтказилган тадбир давомида ёш спортчиларимиз улкан тажрибага эга бўлишди. Аҳамиятлиси, фигурали учиш бўйича Ўзбекистон ўсмирлар терма жамоаси аъзоси Амалия Сулаймонова тадбир доирасида ўтказилган ўзига хос мусобақада биринчи ўринни қўлга киритиб, шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилди. Мазкур лойиҳада жаҳоннинг 25 мамлакатидан ташриф буюрган 130 нафарга яқин ёш атлетлар иштирок этганлигини таъкидлаш ўринли.
Мазкур лойиҳа Корея Республикаси ва Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмиталари ўртасидаги ҳамкорлик доирасида ташкил этилган бўлиб, унинг асосий мақсади мамлакатимизда қишки спорт турларини янада ривожлантириш, 2026 йил Италиянинг Милан ва Кортина д'Ампеццо шаҳарларида бўлиб ўтадиган қишки Олимпия ўйинларида иштирок эта оладиган ёш авлод вакилларининг имкониятларини синовдан ўтказишга қаратилган.
Шак-шубҳа йўқки, бундай даражадаги халқаро лойиҳалар келгусида ёш спортчиларимизга хорижлик кучли рақиблар билан тажриба алмашиш, жаҳоннинг йирик спорт ареналари ва мусобақалар атмосферасини ҳис қилиш, шу орқали халқаро майдонда тобланиб бориш имконини беради ва кун келиб албатта ўз самарасини кўрсатади.

Амалия Сулайманова завоевала золотую медаль на турнире в Корее
Как мы сообщали ранее, 3 юных фигуристов Узбекистана привлечены в проект “Программа мечты” (Dream Program) в Республике Корея. Наши соотечественники завершили своё участие в данном мероприятии.
За время проведения этого проекта для спортсменов 13-17 лет, занимающихся зимними видами спорта, узбекские атлеты получили огромный опыт. Приятно отметить, что член юношеской сборной Узбекистана по фигурному катанию Амалия Сулайманова заняла первое место в соревнованиях по фигурному катанию, организованных среди участников мероприятия. В этом проекте приняли участие около 130 юных спортсменов из 25 стран мира.
Данный проект организован в рамках сотрудничества между Национальными Олимпийскими комитетами Республики Корея и Узбекистана, основной целью которого является дальнейшее развитие зимних видов спорта в нашей стране, тестирование возможностей представителей молодого поколения, которые смогут принять участие в зимних Олимпийских играх в итальянских городах Милан и Кортина д'Ампеццо-2026.
Нет сомнений в том, что международные проекты такого уровня в будущем позволят молодым атлетам обмениваться опытом с сильными зарубежными соперниками, ощутить атмосферу крупнейших международных соревнований и благодаря этому они смогут проявить свой потенциал на достойном уровне.