Ўзбек спорти оиласи Игорь Барабанни 75 ёши билан қутлади
2 январь куни юртимиз спортининг фахрийларидан бири Игорь Петрович Барабан ўзининг 75 ёшини қарши олди. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида кенг жамоатчилик олдида Игорь Петровични ушбу юбилей айём билан табриклаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари Алишер Саъдуллаев, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Вазир маслаҳатчиси Аваз Каримов, Баҳодир Махситов бошчилигидаги фахрийлар иштирок этишди.
Даставвал Игорь Барабаннинг ҳаёт йўлини ўзида жамлаган автобиографик видеоролик намойиш этилиб, кун қаҳрамонининг узоқ ва сермаҳсул фаолияти ёдга олинди. Шундан сўнг Алишер Саъдуллаев Игорь Петровични Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги номидан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик тилади. Шунингдек, унинг ҳаёт йўли ёшлар учун намуна бўлишини алоҳида таъкидлади.
Ўз навбатида, Ойбек Касимов ҳам 75 ёшни қарши олган спортимиз фидойисининг мамлакатимизда Олимпия ҳаракати тарғиботини кучайтиришдаги ўрни ҳақида тўхталди. Сўз якунида миннатдорчилик рамзи сифатида узоқ йиллик меҳнати учун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг эсдалик нишонини топширди.
Тадбир давомида Баҳодир Махситов, Ўзбекистон теннис федерацияси ҳамда Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси вакиллари, фахрийлар ҳам Игорь Барабанни таваллуд айёми билан қутлашди.
Маълумот учун, Игорь Петрович Барабан 1948 йил 2 январь куни Самарқанд шаҳрида дунёга келган. У инсон Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасига асос солинишида бевосита иштирок этган мутахассислардан саналади. 1992 йил МОҚ ташкил этилгач 2005 йилгача Қўмита раисининг ўринбосари, кейинчалик Бош котиб лавозимларида юртимизда Олимпизм ҳаракатини кенг тарғиб қилиш йўлида фаолият олиб борди. Шундан сўнг Ўзбекистон теннис ҳамда йилқичилик ва от спорти федерацияларида ҳам самарали меҳнат қилди.

Узбекская спортивная общественность поздравила Игоря Барабана с 75-летием
2 января своё 75-летие отметил один из ветеранов отечественного спорта Игорь Петрович Барабан. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась торжественная церемония поздравления юбиляра с Днём рождения.
В мероприятии приняли участие первый заместитель министра Молодёжной политики и спорта Алишер Садуллаев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, советник министра Аваз Каримов, ветераны во главе с Баходиром Махситовым.
Сначала был продемонстрирован автобиографический видеоролик, в котором запечатлён жизненный путь Игоря Барабана. Собравшиеся ещё раз вспомнили его долгий и плодотворный труд. После этого Алишер Садуллаев от имени Министерства молодёжной политики и спорта поздравил Игоря Петровича, пожелал ему крепкого здоровья и долгих лет жизни. Он также подчеркнул, что жизненный путь Игоря Петровича будет образцом для подражания и примером для молодёжи.
В свою очередь, Ойбек Касимов также рассказал о роли сегодняшнего юбиляра в усилении пропаганды Олимпийского движения в нашей стране. В завершение выступления в качестве символа благодарности за многолетний труд он вручил ему памятный знак Национального Олимпийского комитета Узбекистана.
В ходе мероприятия Баходир Махситов, представители Федерации тенниса Узбекистана, Федерации коневодства и конного спорта страны, также ветераны поздравили Игоря Барабана с Днём рождения.
К сведению, Игорь Петрович Барабан родился 2 января 1948 года в Самарканде. Он считается одним из специалистов, непосредственно участвовавших в основании Национального Олимпийского комитета Узбекистана. С момента создания НОК с 1992 года и до 2005 года занимал посты заместителя председателя Комитета, а затем Генерального секретаря, усердно трудясь на пути к широкому продвижению Олимпийского движения в нашей стране.