Тўлқин Қиличев: “Баҳодир Жалолов – терминатор!”
Эртага Тошкентда бокс бўйича катталар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионати старт олади. 14 декабрга қадар давом этадиган мусобақада юртимизнинг энг кучли чарм қўлқоп усталари ғолиблик учун кураш олиб боришади. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида мазкур чемпионатга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон бокс федерацияси мутасаддилари ва терма жамоа мураббийлар штаби мусобақадан нималар кутилаётгани, чемпионатда қатнашадиган таниқли спортчилар, янги йилга қўйилган режалар хусусида гапириб ўтишди.
Анжуманни Ўзбекистон бокс федерацияси бош котиби Шоҳид Тиллабоев олиб борди. Шунингдек, эркаклар терма жамоаси бош мураббийи Тўлқин Қиличев ҳамда мураббий Хуан Энрике, аёллар терма жамоаси бош мураббийи Элшод Расулов, катта бокс оиласи ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Даставвал федерация бош котиби мусобақа ҳақида атрофлича маълумот берди. Унга кўра, бу йил ҳам жангларни баҳолашдаги шаффофликни таъминлаш мақсадида хориждан ташриф буюрадиган 10 нафар 3 юлдузли IBA ҳакамлари ишлашади. Баҳслар 2 рингда ўтказилиб, “UzReport TV” ва YouTube ижтимоий тармоғидаги “Tigers” саҳифасида жонли эфирга узатилади.
Ўз навбатида Тўлқин Қиличев мусобақада иштирок этадиган юлдуз боксчилар ҳақида тўхталди. Унинг маълум қилишича, Ҳасанбой Дўсматов, Баҳодир Жалолов, Миразиз Мирзаҳалилов каби номдор боксчилар ҳам чемпионатда қатнашишади. Мадияр Саидраҳимов, Абдумалик Халаков, Руслан Абдуллаев жароҳати сабаб унда иштирок эта олишмайди.
“Жалолов Абу-Дабида IBA томонидан ўтказиладиган мусобақада (11 декабрь) жанг қилади. Шунингдек, Ўзбекистон чемпионатида ҳам қатнашади. Баҳодир – терминатор! Бунинг ортида мамлакатимиз шаъни, манфаати турибди”, – деди Т.Қиличев.
Шунингдек, Хуан Энрике ҳамда Элшод Расулов ҳам ўз фикрларини билдириб ўтишди. Хусусан, кубалик мутахассис бу мусобақа келаси йил Тошкентда ўтадиган жаҳон чемпионатига терма жамоа таркибини саралаб олиш йўлида жуда муҳим эканини таъкидлади.
Анжуман давомида ОАВ вакиллари ҳакамлик, янги йилдаги режалар ва бошқа йўналишлардаги ўзларини қизиқтирган саволларига атрофлича жавоб олишди.

Тулкин Киличев: "Баходир Жалолов – терминатор!"
Завтра в Ташкенте стартует чемпионат Узбекистана по боксу среди взрослых. В турнире, который продлится до 14 декабря, за победу будут бороться сильнейшие мастера кожаной перчатки страны. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвящённая первенству республики. На нём представители Федерации бокса Узбекистана и тренерский штаб сборной рассказали о том, что ожидается от соревнований, известных файтерах, которые примут участие в предстоящих состязаниях, о планах на наступающий год.
Провёл конференцию Генеральный секретарь Федерации бокса Узбекистана Шохид Тиллабоев. Также приняли участие главный тренер мужской сборной Тулкин Киличев, тренер Хуан Энрике, главный тренер женской сборной Элшод Расулов, большая боксёрская семья и сотрудники СМИ.
Сначала Генеральный секретарь Федерации подробно рассказал о соревнованиях. По его словам, в этом году также будут работать 10 3-х звёздочные зарубежные судьи IBA, которые будут работать, чтобы обеспечить прозрачность в оценке боёв. Встречи будут проходить на 2 рингах и транслироваться в прямом эфире на "UzReport TV" и на странице "Tigers" в социальной сети YouTube.
В свою очередь главный тренер Национальной сборной рассказал об именитых боксёрах, которые будут участвовать в турнире. Он сообщил, что на чемпионате выступят такие звёздные боксёры, как Хасанбой Дусматов, Баходир Жалолов, Миразиз Мирзахалилов. Мадияр Саидрагимов, Абдумалик Халаков, Руслан Абдуллаев не смогут принять участие в первенстве из-за травм.
"Жалолов будет сражаться в Абу-Даби на турнире IBA (11 декабря). Он будет участвовать и в чемпионате Узбекистана. Баходир-терминатор! За этим стоит честь, интересы нашей страны", – отметил Т.Киличев.
В мероприятии также выступили Хуан Энрике и Элшод Расулов. В частности, кубинский специалист отметил, что этот турнир очень важен для отбора сборной на чемпионат мира Ташкент-2023.
В ходе конференции представители СМИ получили подробную информацию и ответы на интересующие их вопросы, по планам на новый спортивный сезон и другие.