Оғир атлетика бўйича жаҳон чемпионатида ҳамюртларимизни қўллаб-қувватлаймиз
Бугун Колумбиянинг Богота шаҳрида оғир атлетика бўйича катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати старт олади. Мусобақа Париж-2024 Олимпия ўйинлари йўлида катта рейтинг очколарини тақдим қилади. Шу боис, унда барча терма жамоалар асосий таркиби билан қатнашмоқда. Ушбу мақолада Ўзбекистон терма жамоасининг иштирокига оид қизиқарли маълумотларни тақдим қиламиз:
Чемпионатда 93 давлатдан 537 нафар спортчи рўйхатдан ўтказилган. Хусусан, Ўзбекистон терма жамоаси 10 нафар (7 нафар эркак ва 3 нафар аёл) атлет билан қатнашади. Қайд этиш жоиз, даставвал таркибга 11 нафар спортчи жалб этилган эди. Бироқ -89 кг вазн тоифасида иштирок этиши кутилган Сарварбек Зафаржонов жароҳатидан тўлиқ фориғ бўла олмади. Шу боис у Туркия йиғинидан сўнг Тошкентга қайтадиган бўлди. Жамоа эса бир неча соат аввал Истанбулдан Боготага йўл олди. Мусобақада қатнашадиган спортчиларимизнинг тўлиқ таркиби қуйидагича кўриниш олди:
-67 кг: Адҳамжон Эргашев (“А” гуруҳи)
-67 кг: Достон Ёқубов (“А” гуруҳи)
-81 кг: Оғабек Тўхтаев (“В” гуруҳи)
-81 кг: Муҳаммадқодир Тоштемиров (“А” гуруҳи)
-102 кг: Шарофиддин Амриддинов (“В” гуруҳи)
-109 кг: Руслан Нурудинов (“А” гуруҳи)
+109 кг: Акбар Жўраев (“А” гуруҳи)
-55 кг: Нигора Абдуллаева (“А” гуруҳи)
-81 кг: Ригина Адашбаева (“В” гуруҳи)
-87 кг: Турсуной Жабборова (“А” гуруҳи)
Чемпионат давомида ҳар бир атлетимизнинг чиқиши катта қизиқиш билан кузатиб борилиши аниқ. Сиз ҳам ҳамюртларимизнинг иштирокига қизиқаётган бўлсангиз, ушбу маълумотлар орқали улар қатнашадиган вақтни белгилаб олинг:
8 декабрь: Нигора Абдуллаева (05:00, Тошкент вақти билан)
10 декабрь: Адҳамжон Эргашев ва Достон Ёқубов (02:30)
11 декабрь: Оғабек Тўхтаев (21:30),
12 декабрь: Муҳаммадқодир Тоштемиров (02:30)
13 декабрь: Шарофиддин Амриддинов ( 21:30)
15 декабрь: Ригина Адашбаева (02:00)
15 декабрь: Турсуной Жабборова (05:00)
16 декабрь: Руслан Нурудинов (05:00)
17 декабрь: Акбар Жўраев (02:30)
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси масъулиятли мусобақа давомида терма жамоамизнинг барча вакилларига омад ва ғалабалар тилайди.

Поддержим наших соотечественников на ЧМ по тяжёлой атлетике
Сегодня в Боготе (Колумбия) стартует чемпионат мира по тяжёлой атлетике среди взрослых. В соревнованиях вместе с медалями разыгрываются ценные рейтинговые очки на пути к Олимпийским играм 2024 года в Париже. И поэтому для участия в первенстве планеты все Национальные сборные выставили свой основной состав. В этой статье мы представим интересную информацию об участии сборной Узбекистана в ЧМ:
На предстоящих состязаниях выступят 537 спортсменов из 93 стран. В частности, сборная Узбекистана будет представлена 10 спортсменами (7 мужчин и 3 женщины). Стоит отметить, что изначально в состав были включены 11 атлетов. Однако, Сарварбек Зафаржанов, который, должен был выступать в весовой категории до 89 кг, не смог полностью восстановиться после травмы. После турецких сборов он вернулся в Ташкент. А некоторое время назад отечественная команда отправилась из Стамбула в Боготу. Состав сборной Узбекистана:
-67 кг: Адхамжон Эргашев (группа "А")
-67 кг: Достон Якубов (группа "А")
-81 кг: Огабек Тухтаев (группа "В")
-81 кг: Мухаммадкодир Тоштемиров (группа "А")
-102 кг: Шарофиддин Амриддинов (группа "В")
-109 кг: Руслан Нурудинов (группа "А")
+ 109 кг: Акбар Джураев (группа "А")
-55 кг: Нигора Абдуллаева (группа "А")
-81 кг: Ригина Адашбаева (группа "В")
-87 кг: Турсуной Джабборова (группа "А")
Безусловно, на протяжении всего чемпионата выступление каждого из отечественных атлетов будет в центре внимания многих. Если вы также заинтересованы в участии узбекских тяжелоатлетов, отметьте для себя время их выступлений:
8 декабря:Нигора Абдуллаева (05:00 по ташкентскому времени)
10 декабря: Адхамджон Эргашев и Достон Якубов (02:30)
11 декабря: Огабек Тухтаев (21:30),
12 декабря: Мухаммадкодир Тоштемиров (02:30)
13 декабря: Шарофиддин Амриддинов ( 21:30)
15 декабря: Ригина Адашбаева (02:00)
15 декабря: Турсуной Джабборова (05:00)
16 декабря: Руслан Нурудинов (05:00)
17 декабря: Акбар Джураев (02:30)
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает спортсменам удачи и побед в предстоящих важных стартах.