Бугун Қорақалпоқ заминидан етишиб чиққан икки ажойиб спортчиларимиз Шарофиддин Болтабоев ҳамда Зайнаб Дайидекова таваллуд айёмларини нишонлашмоқда.
Шарофиддин Болтабоев 1995 йил 19 ноябрь куни туғилган. Дзюдочимиз фаолияти давомида Осиё чемпионатларида икки бор финалгача етиб борган. 2019 йил Тошкент Гран-приси ғолиби. 2021 йил Париж ва Тошкент “Катта дубулға” турнирларининг кумуш медаль соҳиби, шунингдек, бошқа кўплаб нуфузли мусобақалар ғолиб ва совриндори ҳисобланади. -81 кг вазн тоифасида Токио Олимпиадасида юртимиз шарафини ҳимоя қилган.
Зайнаб Дайибекова 2002 йил дунёга келган. У қиличбозларимиз орасида илк бор Жаҳон кубогида ғалаба қозонган спортчимиз ҳисобланади. Дайибекова бу муваффақиятга 2019 йил ёшлар ўртасида ўтказилган мусобақада эришган эди. Токио-2020 Олимпиадасида кучли саккизликка кирган. Жорий йил БААнинг Дубай шаҳрида ўтган ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида бронза медалига сазовор бўлди. Кўрсатган натижалари эвазига давлатимиз томонидан “Шуҳрат” ва “Жасорат” медаллари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳар икки спортчимизни таваллуд айёмлари билан табриклаб, уларга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан ғалабалар тилаб қолади.

Поздравляем Шарофиддина Болтабоева и Зайнаб Дайибекову!
Сегодня два именитых атлета из Каракалпакстана Шарофиддин Болтабоев и Зайнаб Дайидекова отмечают свой День рождения.
Шарофиддин Болтабоев родился 19 ноября 1995 года. За свою карьеру дзюдоист дважды доходил до финала на чемпионатах Азии. Победитель Гран-при Ташкента 2019 года и серебряный призёр Парижского и Ташкентского турниров “Большого шлема” 2021 года, а также многих других престижных соревнований. В весовой категории до 81 кг он защищал честь нашей страны на Олимпиаде в Токио.
Зайнаб Дайибекова родилась в 2002 году. Она является первой узбекской спортсменкой, выигравшая Кубок мира по фехтованию. Этого успеха Дайибекова добилась на молодёжном турнире 2019 года. В Токио-2020 стала первой отечественной спортсменкой, попавшая в восьмёрку сильнейших на Олимпийских играх. В текущем году на молодёжном чемпионате мира в Дубае завоевала бронзовую награду. За достигнутые результаты награждена со стороны государства медалями “Шухрат” и “Жасорат”.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет наших спортсменов с Днём рождения, желает им больших побед, крепкого здоровья и долгих лет жизни.