Тошкент халқаро семинар иштирокчиларини қутлайди
Маълум қилганимиздек, бугун пойтахтимизда Осиё Олимпия кенгашининг (ООК) “Мураббийлар ва ҳакамлар фаолиятини ривожлантириш” лойиҳаси асосида халқаро семинар бошланди. Спортни ривожлантириш вазирлигида лойиҳанинг очилиш қисми бўлиб ўтди. Унда Вазирлик ва МОҚ раҳбарияти, Осиё Олимпия кенгаши мутасаддилари ва халқаро федерациялардан жалб этилган экспертлар иштирок этишди. Мамлакатимизга ташриф буюрган мураббий ва ҳакамлар ZOOM платформаси орқали ўзлари жойлашган меҳмонхонадан уланишди.
Тадбирни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди. Даставвал сўзга чиққан Вазир Адҳам Икрамов мамлакатимизда Президентимиз томонидан олиб борилаётган ислоҳотлар, юртимизда жисмоний тарбия ва спортга қаратилаётган эътибор хусусида тўхталиб, бу каби тадбирларнинг ўтказилиши терма жамоаларимизнинг халқаро майдонда янада юқори натижалар кўрсатиши йўлида муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Ўз навбатида, ООК мутасаддилари ва халқаро экспертлар тадбирнинг юқори савияда ташкил этилгани, семинар ўтказиш учун барча шароитлар яратилганини алоҳида эътироф этишди.
Эслатиб ўтамиз, семинар дзюдо, бокс, оғир атлетика, спорт курашлари ва сузиш бўйича мураббий ва ҳакамлар учун ташкил этилган бўлиб, пойтахтимизга 14 мамлакатдан 240 нафар мутахассис ташриф буюрган.

Специалисты по различным видам спорта обучаются в Ташкенте у опытных профессионалов мирового масштаба
Как известно, сегодня в столице стартовал международный семинар по проекту Олимпийского совета Азии (ОСА) «Развитие тренерской и судейской деятельности». В Министерстве развития спорта состоялось открытие мероприятия. В нём приняли участие руководители Министерства и НОК, представители Олимпийского совета Азии и эксперты, привлечённые из Международных федераций. А тренеры и судьи, посетившие нашу страну, связались с официальными лицами через платформу Zoom из отелей, в которых они остановились.
Мероприятие провёл Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Выступая перед собравшимися, министр Развития спорта Адхам Икрамов прежде всего отметил проводимые Президентом реформы, в которых особое внимание уделяется развитию физической культуры и спорта в нашей стране, подчеркнув, что организация подобных мероприятий приобретает важное значение для достижения Национальными командами более высоких результатов на международной арене.
В свою очередь, официальные лица ОСА и международные эксперты отметили высокий уровень организации семинара, создание всех условий для его проведения.
Напомним, что мероприятие организовано для тренеров и судей по дзюдо, боксу, тяжёлой атлетике, спортивной борьбе и плаванию. В семинаре участвуют 240 зарубежных специалистов из 14 стран.