Ҳамюртларимиз ООКнинг гендер тенглик мавзусида ўтказилаётган халқаро семинарида иштирок этишмоқда
Бугун Баҳрайн пойтахти Манама шаҳрида Осиё Олимпия кенгаши (ООК) томонидан қитъада гендер тенгликни таъминлаш мавзусидаги икки кунлик халқаро семинар бошланди. Тадбирдан Халқаро Олимпия қўмитасининг (ХОҚ) стратегик йўл харитаси, 2020+5 йилги Олимпия кун тартибига мувофиқ, Осиё мамлакатлари спорт ҳамжамиятида гендер тенглигига эришиш, хусусан, раҳбарлик лавозимларидаги аёллар ўрнини камида 30% га етказиш каби масалалар кўзланган.
Унда мамлакатимиз номидан юртимизда аёллар спортининг фаол тарғиботчилари, хусусан, ўзбек ва жаҳон гимнастикаси афсонаси Оксана Чусовитина, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси бош котиби Ксения Гулямова, МОҚ Халқаро алоқалар департаменти бош мутахассиси Наргиза Холмирзаева иштирок этишмоқда.
Тадбирни Халқаро Олимпия қўмитаси президенти Томас Бахнинг видеомурожаати очиб берди. Шундан сўнг ООКнинг амалдаги раҳбари Ража Рандхир Сингх, Баҳрайн МОҚ президенти Шайх Холид бин Ҳамад Ал Халифа, ООК Ижроия қўмитаси аъзоси, ташкилотнинг гендер тенглик масалалари масъули Шейха Ҳаят бин Абдул Азиз Ал Халифа мавзу юзасидан расмий нутқ сўзлашди.
Қайд этиш жоиз, семинар кун тартибида Оксана Чусовитинанинг чиқиши ҳам белгиланган бўлиб, ҳамюртимиз мавзунинг долзарб масалалари бўйича маъруза қилади.
Тадбирнинг биринчи куни давом этмоқда. Унинг батафсил тафсилотлари билан келгуси хабарларда маълум қиламиз.

30 Октября 2022 2522
Сегодня в столице Бахрейна начал работу двухдневный международный семинар по обеспечению гендерного равенства на континенте, организованный со стороны Олимпийского совета Азии (ОСА). Основной целью мероприятия является определение Стратегической дорожной карты Международного Олимпийского комитета (МОК), которая в соответствии с Олимпийской повесткой дня 2020+5 направлена на достижение гендерного равенства в спортивном сообществе Азиатских стран, в частности, достижение количества женщин на руководящих должностях не менее 30%.
От имени нашей страны в нём принимают участие активные пропагандистки женского спорта: легендарная узбекская и мировая гимнастка Оксана Чусовитина, Генеральный секретарь Федерации современного пятиборья Узбекистана Ксения Гулямова, главный специалист департамента международных отношений НОК Наргиза Холмирзаева.
Видеообращение президента Международного Олимпийского комитета Томаса Баха открыло мероприятие. После этого на мероприятии выступили действующий руководитель ОСА Раджа Рандхир Сингх, президент НОК Бахрейна Шейх Халид бин Хамад Аль Халифа, член Исполнительного комитета ОСА, ответственная за вопросы гендерного равенства Организации Шейха Хаят бин Абдул Азиз Аль Халифа.
Стоит отметить, что в повестке дня семинара также намечен доклад Оксаны Чусовитиной, которая выступит по актуальным вопросам темы семинара.