Робин Митчел МОҚА президенти этиб сайланди
Сеул шаҳрида ўтаётган Миллий Олимпия қўмиталари ассоциациясининг (МОҚА) XXVI Бош Ассамблеясида ташкилотнинг олдиндаги 4 йиллик фаолияти учун президент ва биринчи вице-президент сайлаш тадбири бўлиб ўтди. Унда МОҚАнинг амалдаги президенти Робин Митчел 2022-2026 йиллар учун ҳам ташкилот раҳбари этиб сайланди. Овоз бериш якунларига кўра, Шайх Жоан бин Ҳамад бин Ҳалифа Ал Тани эса биринчи вице-президент лавозимини эгаллади. Бошқа лавозимларга номзодлар ташкилот раҳбарияти томонидан илгари сурилади. Ҳар бир минтақадан тайинланадиган вице-президентлар эса ўз қитъаларига раҳбарлик қилади.
Маълумот учун, Робин Митчел 2018 йилдан бери МОҚА президенти вазифасини бажариб келаётган эди. Бугунги сайловда 97,25 % овоз тўплаган Р.Митсел яна 4 йил муддатга ташкилот раҳбари этиб сайланди.
Эслатиб ўтамиз, МОҚАнинг Бош Ассамблеяси йиғилишида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Қўмита халқаро алоқалар департаменти директори Камолиддин Эргашевлар ҳам иштирок этишмоқда.

20 Октября 2022 1918
В рамках XXVI Генеральной Ассамблеи Ассоциации Национальных Олимпийских комитетов, проходящей в Сеуле, состоялось мероприятие по избранию президента и первого вице-президента к новому 4-х летнему циклу. Действующий глава организации Робин Митчел был избран президентом АНОК на 2022-2026 годы. Для информации, 97,25% участников Генассамблеи АНОК проголосовали за избрание Президентом АНОК Робина Митчелла. С 2018 года он исполнял обязанности руководителя организации. По итогам голосования Шейх Джоан бин Хамад бин Халифа Аль Тани занял пост первого вице-президента. А на другие должности руководители назначаются главой Организации. Каждый вице-президент, назначаемый из каждого региона, возглавляют свой континент.
Напомним, что от имени нашей страны в данном мероприятии принимают участие Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов и директор департамента международных отношений Комитета Камолиддин Эргашев.