Мамлакатимизда дзюдо тарғиботини янги босқичга олиб чиқиш йўлида 5 ташкилот ўртасида меморандум имзоланди
Пойтахтимизда якунига етган дзюдо бўйича жаҳон чемпионати мамлакатимиз ёшлари орасида ушбу спорт тури ва унинг тарғиботини кучайтириш йўлида катта аҳамият касб этди. Бу борада яна бир муҳим қадам ташланиб, унда Халқаро дзюдо федерацияси (IJF) Бош котиби Жан-Люк Руже, Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, Мактабгача таълим вазири Агреппина Шин, Халқ таълими вазири Бахтиёр Саидов ва МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов ҳамкорлик меморандумига имзо чекишди.
Тадбирда Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳам иштирок этди. Расмийлар номидан дастлаб Жан-Люк Руже сўз олиб, меморандум аҳамияти ҳақида тўхталиб ўтди. Аввало, жаноб Руже мамлакатимиз илк бор ўтказган жаҳон чемпионатини юқори савияда ташкил этганини алоҳида таъкидлаб, халқаро федерация юртимиз ёшлари орасида дзюдо тарғиботини кучайтиришдан мамнун эканини билдирди.
Шундан сўнг Адҳам Икрамов нутқ сўзлади. Спортни ривожлантириш вазири Тошкент мезбонлик қилган мазкур мусобақада терма жамоамиз қайд этган натижадан мамнун экани, айниқса, чемпионат мамлакатимиз спорти тарихидан алоҳида жой олишини таъкидлади. Қолаверса, дунё биринчилигига муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Ариповнинг ташриф буюргани унга қанчалик улкан даражада эътибор қаратилганидан далолат эканини айтиб ўтди.
Шунингдек, Азизжон Камилов ҳам ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан чемпионат юқори савияда ташкил этилгани, имзоланадиган меморандум келгусида Давлат Бобонов ва Музаффарбек Тўрабоев каби жаҳон чемпионларининг етишиб чиқишида муҳим касб этишини билдирди. Қолаверса, Агриппина Шин ва Бахтиёр Саидов ҳам мазкур ҳужжат ўсиб келаётган ёшларимиз орасида соғлом турмуш тарғиботини кучайтиришда ўз ўрнига эга экани ҳақида тўхталиб ўтишди.
Шундан сўнг томонлар меморандумни имзолашди. Унга кўра, Халқаро дзюдо федерацияси лойиҳага киритилган мактабгача таълим муассасалари ва мактабларга кимано ҳамда татамилар етказиб берса, Мактабгача таълим ҳамда Халқ таълими вазирликлари ёшларнинг шуғулланишлари учун керакли шароитларни яратади. Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ўзбекистон дзюдо федерацияси ушбу муассасаларни тажрибали мураббийлар билан таъминлаш, уларнинг малакасини ошириш каби вазифаларни ўз зиммасига олади.

14 Октября 2022 2562
Между 5 Организациями подписан меморандум, направленный на вывод пропаганды дзюдо в нашей стране на новый уровень
Чемпионат мира по дзюдо в Ташкенте приобретает большое значение для укрепления этого вида спорта и его пропаганды среди молодёжи нашей страны. Был сделан ещё один важный шаг на пути развития данной дисциплины в нашей стране. Генеральный секретарь Международной федерации дзюдо (IJF) Жан-Люк Руже, министр Развития спорта Адхам Икрамов, министр Дошкольного образования Агреппина Шин, министр Народного образования Бахтиёр Саидов и заместитель председателя НОК, руководитель Федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов подписали меморандум о сотрудничестве между этими Организациями.
В мероприятии принял участие также Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. От имени официальных лиц на мероприятии выступил Генеральный секретарь IJF Жан-Люк Руже, который отметил важность меморандума. Прежде всего, г-н Руже особо подчеркнул, что чемпионат мира, который проходит в нашей стране впервые, организован на высоком уровне, и от имени Международной федерации выразил своё удовольствие о том, что в нашей стране ещё более будет усилена пропаганда дзюдо среди представителей подрастающего поколения.
После этого в своей речи Адхам Ильхамович отметил, что доволен результатом, достигнутым Национальной командой на этом престижном турнире в Ташкенте, особенно тем, что чемпионат займёт особое место в истории узбекского спорта. Кроме того, он отметил, что визит на первенство планеты уважаемого Президента Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова свидетельствует о значении данного мероприятия.
Азизжон Камилов также отметил, что при поддержке Правительства данный престижный старт был организован на высоком уровне, и подписанный меморандум будет иметь важное значение для выявления новых чемпионов мира в будущем, как Давлат Бобонов и Музаффарбек Турабоев. Агриппина Шин Бахтиёр Саидов и также подчеркнули, что данный документ играет важную роль в усилении пропаганды здорового образа жизни среди подрастающей молодёжи.
После этого стороны подписали меморандум. Согласно документу, Международная федерация дзюдо предоставит кимано и татами дошкольным образовательным учреждениям и школам, включённым в проект, а Министерства дошкольного образования и народного образования создадут необходимые условия для занятий дзюдо. Министерство развития спорта и Федерация дзюдо Узбекистана возьмут на себя такие задачи, как обеспечение этих учреждений опытными тренерами, а также повышение их квалификации.