Энг кучли триатлончилар жам бўладиган Осиё кубогига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди
Маълум қилганимиздек, 8-9 октябрь кунлари Самарқанд шаҳри триатлон бўйича Осиё кубогига мезбонлик қилади. Бугун пойтахтимиздаги “Hilton” меҳмонхонасида мусобақага бағишланган матбуот анжумани ўтказилиб, унда мутасаддилар турнир атрофидаги қизиқарли саволларга жавоб беришди. Маросимда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон триатлон федерацияси Бош котиби Елена Кун спикер сифатида қатнашдилар.
Қайд этиш жоиз, бир-биридан нуфузли халқаро мусобақаларни қабул қилаётган Самарқанд сўнгги пайтда эътибор марказидаги шаҳарлардан бирига айланиб улгурди. Триатлон бўйича ўтадиган Осиё кубоги ҳам мазкур кўҳна шаҳарнинг туристик салоҳиятини очиб беришга яна бир омил бўлади. Анжуманда сўз олган мутасадди раҳбарлар бу ҳақида алоҳида тўхталиб, Президентимиз томонидан юртимизда оммавий спорт тарғиботини кучайтиришга қаратилаётган эътибор хусусида ҳам гапириб ўтишди.
Ўзбекистон триатлон федерациясининг маълум қилишича, 8 октябрь куни 30 мамлакатдан ташриф буюрган 70 нафар профессионал спортчи чемпионлик учун беллашади. 9 октябрь санасида эса 160 нафар ҳаваскор атлетлар ўртасида шоҳсупа эгалари аниқланади. Аҳамиятлиси, ёшларга юксак намуна кўрсатиш учун Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазири ҳам улар орасида иштирок этиши кутилмоқда. Ҳар икки кунги беллашувлар триатлоннинг классик йўналиши: очиқ ҳавзада 1,5 кмга сузиш, 30 кмга велопойга ва 10 кмга югуриш дастурларида ўтказилади.
Анжуман давомида ОАВ ходимлари мусобақа бўйича ўзларини қизиқтирган бошқа саволларга ҳам жавоб олишди.

Состоялась пресс-конференция, посвящённая Кубку Азии в Самарканде
Как мы сообщали ранее, 8-9 октября в Самарканде пройдёт Кубок Азии по триатлону. Сегодня в столичном отеле "Hilton" прошла пресс-конференция, посвящённая состязаниям, на которой официальные лица ответили на различные вопросы, связанные с предстоящим турниром. В мероприятии в качестве спикеров выступили заместитель министра Развития спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Генеральный секретарь Федерации триатлона Узбекистана Елена Кун.
Стоит отметить, что Самарканд, принимающий один за другим престижные международные соревнования, в последнее время стал одним из центров мирового спорта. Кубок Азии по триатлону также станет ещё одним фактором раскрытия туристического потенциала древнего города. Выступившие на конференции официальные лица также особо отметили внимание, уделяемое Президентом усилению пропаганды массового спорта.
Федерация триатлона Узбекистана сообщила, что 8 октября 70 профессиональных спортсменов из 30 стран будут бороться за чемпионство. А 9 октября будут определены обладатели главного трофея среди 160 любителей. Кроме того, ожидается выступление и министра Обороны Республики Узбекистан, участие которого станет хорошим примером подражания для представителей подрастающего поколения. Как среди профессионалов, так и любителей лучших определят по классическому триатлону: плавание на открытой воде на 1,5 км, велогонка на 30 км и бег на 10 км.