Япония МОҚ президенти билан ҳамкорлик режалари муҳокама қилинди
6-13 октябрь кунлари Тошкентда ўтадиган дзюдо бўйича жаҳон чемпионатининг фахрий меҳмонларидан бири, Япония Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда Бутуняпон дзюдо федерацияси президенти жаноб Ясухира Ямашита Ўзбекистон МОҚга ташриф буюрди. Меҳмонни Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов қарши олишди.
Жаноб Ямашита даставвал Ўзбекистон МОҚ фаолияти билан яқиндан танишди. Шундан сўнг томонлар ўзаро ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш мавзусида учрашув ўтказишди. Унда ўзбек ва япон спортидаги дўстона алоқаларини янада мустаҳкамлаш, йирик мусобақалар, хусусан, Осиё ва Олимпия ўйинлари, жаҳон чемпионатларига тайёргарлик доирасида ҳар икки мамлакат терма жамоалари иштирокида ўқув-машғулот йиғинларини ташкил қилиш, спорт тиббиёти йўналишида сўнгги ютуқларни улашиш каби мавзуларда фикр алмашилди.
Мартабали меҳмон мамлакатимизда илк бор ўтказиладиган дзюдо бўйича жаҳон чемпионатига олиб борилаётган тайёргарликни юқори баҳолади. Шунингдек, у учрашувда муҳокама қилинган мавзулар бўйича ҳамкорликдан мамнун эканини билдирди. Ўз навбатида, ўзбек дзюдочилари ҳақида илиқ фикрларини билдириб, спортчиларимизга бўлажак мусобақада омад тилади. Ташриф давомида жаноб Ямашита МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг фаолияти билан ҳам танишди.
Куннинг иккинчи ярмида мартабали меҳмон Спортни ривожлантириш вазирлигида ҳам бўлди. У ерда жаноб Ямашитани Вазир Адҳам Икрамов қабул қилди.

Обсуждены планы сотрудничества с президентом НОК Японии
Один из почётных гостей чемпионата мира по дзюдо, который пройдёт с 6 по 13 октября в Ташкенте, президент Национального Олимпийского комитета Японии и Всеяпонской федерации дзюдо г-н Ясухира Ямашита посетил НОК Узбекистана. Его встретили Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов.
Сначала господин Ямашита ознакомился с деятельностью НОК Узбекистана. После этого стороны провели встречу на тему развития взаимовыгодных отношений. На мероприятии состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как дальнейшее укрепление спортивных связей Узбекистана и Японии, организация учебно-тренировочных сборов с участием сборных команд обеих стран в рамках подготовки к крупным соревнованиям, в частности, к Азиатским и Олимпийским играм, чемпионатам мира, обмен последними достижениями в области спортивной медицины.
Зарубежный гость высоко оценил подготовку к первому в нашей стране чемпионату мира по дзюдо. Он также выразил удовлетворение сотрудничеством по темам, обсуждаемым на встрече. В свою очередь, тепло отзываясь об узбекских дзюдоистах, он пожелал отечественным спортсменам удачи в предстоящих важных стартах. В ходе визита г-н Ямашита также ознакомился с деятельностью Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК.
Во второй половине дня высокопоставленный гость отправился в Министерство развития спорта. Здесь г-на Ямашита принял Министр Адхам Икрамов.