21 Сентябр 2022 3914
Бугун Ўзбекистон Миллий Паралимпия қўмитаси раиси, Осиё Паралимпия қўмитаси вице-президенти Мухторхон Ташходжаев таваллуд айёмини нишонламоқда.
Мухторхон Ташходжаев 1983 йил 21 сентябрь куни дунёга келган. Тошкент Давлат иқтисодиёт университетини тамомлагач маълум муддат мазкур ўқув даргоҳида хизмат қилди ва кейинчалик турли раҳбарлик лавозимларида самарали фаолият олиб борди. 2019 йил август ойидан бери Ўзбекистон Миллий Паралимпия қўмитасини бошқариб келмоқда. Мухторхон Махсудович раислигида мамлакатимизда Паралимпия ҳаракати янада юксалмоқда. У кишининг бошқарувида делегациямиз Токио-2020 Паралимпия ўйинларида 8 та олтин, 5 та кумуш ва 6 та бронза медалларини қўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида 16-ўринни эгаллади. Юртимизда имконияти чекланган спортчиларни қўллаб-қувватлаш йўлидаги хизматлари ва Токио-2020 Паралимпиадасидаги муваффақиятли иштирок учун давлатимиз раҳбари томонидан “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози” фахрий унвони билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Мухторхон Ташходжаевни таваллуд айёми билан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

21 Сентября 2022 3912
Сегодня председатель Паралимпийского комитета Узбекистана, вице-президент Азиатского Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев отмечает свой День рождения.
Мухторхон Махсудович родился 21 сентября 1983 года. После окончания Ташкентского государственного экономического университета некоторое время служил в этом учебном заведении, в том числе плодотворно работал на различных руководящих должностях. С августа 2019 года возглавляет Национальный Паралимпийский комитет Узбекистана. Велика его роль в заметном развитии и поднятия на новый уровень Паралимпийского движения в стране. Под его руководством делегация Узбекистана на Паралимпиаде Токио-2020 завоевала 8 золотых, 5 серебряных и 6 бронзовых медалей, заняв 16 место в общекомандном зачёте. За свои заслуги в поддержке спортсменов с ограниченными физическими возможностями в нашей стране, успешное выступление Национальной Паралимпийской сборной Узбекистана на токийских Играх награждён почётным званием "Узбекистон Республикасида хизмат курсатган спорт устози".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинника с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, успехов и всех благ.