17 Сентябр 2022 2471
Миржалол Қўшоқович Қосимов 1970 йил 17 сентябрда Тошкент шаҳрида туғилган. Футбол бўйича ўсмирлар ўртасида жаҳон ва ёшлар ўртасида Европа чемпиони, XII Осиё ўйинлари ғолиби, 4 карра Ўзбекистоннинг энг яхши футболчиси. Ўзбекистон республикасида хизмат кўрсатган спортчи. Футболчилик фаолияти давомида Давлатимиз томонидан муносиб тақдирланган. Жумладан, «Ўзбекистон ифтихори» фахрий унвони, «Шуҳрат» медали, «Фидокорона хизматлари учун» ва «Меҳнат шуҳрати» орденларининг соҳиби. Ҳозирда АГМК клуби бош мураббийи. Миллий Олимпия қўмитаси томонидан ўтказилган сўровномада Мустақил Ўзбекистоннинг дастлабки 10 йиллигидаги (1991-2001) энг яхши спортчиси деб тан олинган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Миржалол Қосимовни таваллуд айёми билан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

17 Сентября 2022 2470
Касымов Миржалол Кушакович родился 17 сентября 1970 года в Ташкенте. Чемпион мира по футболу среди юниоров и чемпион Европы среди молодёжи. Победитель ХII-Азиатских игр, четырёхкратный лучший футболист Узбекистана. Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан. Во время своей профессиональной карьеры был удостоен государственных наград. В частности, почётным званием «Узбекистон ифтихори», медалью «Шухрат», орденами «Фидокорона хизматлари учун», «Мехнат шухрати». В настоящее время Миржалол Касымов является главным тренером футбольного клуба АГМК. По результатам опроса, проведённого Национальным Олимпийским комитетом, он признан лучшим спортсменом первого 10-летия (1991-2001гг.) Независимого Узбекистана.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинника с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, успехов и благополучия.