16 Сентябр 2022 7448
Олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказларида ногиронлиги бўлган ҳамюртларимиз учун амалий имтиҳонлар ўтказилмоқда
Юртимизда Паралимпия спорт турларини оммалаштириш, иқтидорли спортчиларни аниқлаш, танлаш ва саралаш ҳамда уларни профессионал спортчилар сифатида тайёрлашнинг янги тизими йўлга қўйилганлиги мамлакатимизда Паралимпия ҳаракатига қаратилаётган юксак эътибор ва ғамхўрликнинг яққол намунасидир.
Хусусан, 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб, илк маротаба айнан ногиронлиги бор ёшларимиз учун Олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказларида паралимпия йўналиши учун 10 фоизлик қабул квоталари ажратилди.
Бугунги кунда мазкур йўналишда ўқиш истагини билдирган 300 нафардан зиёд матонатли ёшларимиз томонидан ҳужжатлар топширилган бўлиб, 145 нафари имтиҳон натижалари асосида танлаб олиниши режалаштирилган.
Бугун Республикамизнинг 5 та Олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида паралимпия йўналиши бўйича 1-курсга касбий (ижодий) имтиҳонлар жараёни бошланди. Унда Урганч, Қарши, Навоий, Нукус ҳамда Термизда жами 138 нафар ёшлар иштирок этди.
Миллий Паралимпия қўмитасининг маълум қилишича, ушбу имтиҳонлардан муваффақиятли ўтган ўқувчилар Марказнинг пара енгил атлетика, пара дзюдо, пара сузиш, пара велоспорт, пара академик эшкак эшиш, пара пауэрлифтинг ва пара таэквондо спорт турлари бўйича 1-курс талабасига айланади.

16 Сентября 2022 7447
В Центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта проводятся практические экзамены для соотечественников с ограниченными физическими возможностями
Популяризация Паралимпийских видов спорта в нашей стране, внедрение новой системы выявления и отбора талантливых атлетов, а также подготовки их в качестве профессиональных спортсменов являются ярким примером высокого внимания и заботы, уделяемого со стороны государства Паралимпийскому движению.
В частности, впервые с 2022/2023 учебного года для молодёжи с ограниченными физическими возможностями в Центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта были выделены 10-процентные квоты приёма на Паралимпийское направление.
На сегодняшний день более 300 желающих учиться в этом направлении, подали документы. И 145 из них планируется отобрать по результатам экзаменов.
Сегодня в 5 Центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта Республики начался процесс профессиональных (творческих) экзаменов на 1 курс по Паралимпийскому направлению. В нём приняли участие 138 молодых людей из Ургенча, Карши, Навои, Нукуса и Термеза.
По информации Национального Паралимпийского комитета, учащиеся, успешно сдавшие эти экзамены, станут студентами 1-го курса Центра по пара-лёгкой атлетике, пара-дзюдо, пара-плаванию, пара-велоспорту, пара-академической гребле, пара-пауэрлифтингу и пара-таэквондо.