12 Сентябр 2022 2694
Бугун ўзбек спорти, хусусан, оғир атлетикасининг ёрқин вакилларидан бири Шаҳрулло Маҳмудов таваллуд айёмини нишонламоқда.
Шаҳрулло Маҳмудов 1970 йил 13 сентябрь куни Бухоро вилоятида туғилган. Ҳаётини жисмоний тарбия ва спорт, соғлом турмуш тарзига бахшида қилган мутахассис узоқ йиллар Ўзбекистон оғир атлетика федерациясида Бош котиб, 2013 йилдан эса федерация раисининг биринчи ўринбосари, жорий йилдан Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари лавозимида фаолият олиб бормоқда. Шаҳрулло Шарипович бир вақтнинг ўзида Осиё оғир атлетика федерациясининг вице-президенти ҳам ҳисобланади.
Қайд этиш жоиз, юртимизда Президентимиз томонидан жисмоний тарбия ва спортга кўрсатилаётган эътибор натижасида ўзбек оғир атлетикаси дунёда ўз ўрнига эга бўлди. Мамлакатимиздан Олимпия ўйинлари ва жаҳон чемпионлари, рекордчилари, Осиё ўйинлари ғолиблари етишиб чиқди ва сўнгги йилларда ушбу спорт мамлакатимизда жуда катта ўсишга эришди. Жумладан, сўнгги 2 Олимпия ўйинлари Рио-2016 ва Токио-2020 Олимпиадаларида атлетларимиз рекорд натижалар билан олтин медалларга сазовор бўлишди. Буларда Шаҳрулло Шариповичнинг ҳам хизматлари улкан.
Ўзбек оғир атлетикасининг ривож топишида кўрсатаётган хизматлари учун Шаҳрулло Маҳмудов давлатимиз томонидан 2002 йил “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози” фахрий унвони, 2016 йил “Меҳнат шуҳрати”, 2021 йил I даражали "Соғлом авлод учун" орденлари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Шаҳрулло Маҳмудовни таваллуд айёми билан табриклаб, у кишига узоқ умр, сиҳат саломатлик ва улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

12 Сентября 2022 2693
Сегодня один из знаменитых представителей узбекской тяжёлой атлетики Шахрулло Махмудов празднует свой День рождения.
Шахрулло Шарипович родился 13 сентября 1970 года в Бухаре. Опытный специалист всю свою жизнь посвятил развитию узбекской школы тяжёлой атлетики. Долгие годы он занимал пост Генерального секретаря Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана, с 2013 года является первым заместителем председателя Федерации, с нынешнего года он продолжает свою деятельность в качестве заместителя министра Развития спорта страны. Также, Шахрулло Махмудов является вице-президентом Азиатской федерации тяжёлой атлетики.
Следует отметить, что благодаря колоссальному вниманию, уделяемому со стороны Президента и государства, на сегодняшний день узбекская тяжёлая атлетика имеет достойное место в мире. За последние годы на Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира отечественные атлеты выступали весьма успешно. В частности, на Рио-2016 и Токио-2020 узбекские тяжелоатлеты вместе с завоеванием титула Олимпийских чемпионов, установили рекорды. Разумеется, во всём этом, велика роль и Шахрулло Шариповича.
За свои заслуги на пути развития узбекской тяжёлой атлетики в 2002 году награждён Государством почётным званием "Узбекистон Республикасида хизмат курсатган спорт устози", в 2016 году орденом "Мехнат шухрати" и в 2021 году орденом "Соглом авлод учун" I степени.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Шахрулло Махмудова с Днём рождения, желает ему успехов во всём, крепкого здоровья и долгих лет жизни.