Ўзбек спортининг фидойилари давлат мукофотлари билан тақдирланишди
Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 31 йиллиги арафасида бир гуруҳ юртдошларимиз Ватанимиз мустақиллигини мустаҳкамлаш, Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлида спорт соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларга қўшган муносиб ҳиссаси, ёшларимизни юртимизга чексиз муҳаббат ва садоқат, умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш йўлидаги самарали хизматлари ҳамда жамоат ишларидаги фаол иштироки учун давлат мукофотлари билан тақдирланишди. Улар орасида футбол бўйича Ўзбекистон Олимпия терма жамоаси ва “Олимпик” клуби бош мураббийи, яқин ўтмишимизнинг ёрқин футболчиси Тимур Кападзе «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози» фахрий унвонига сазовор бўлди. Қайд этиш жоиз, бу йил Т.Кападзе қўл остидаги жамоамиз мамлакатимизда ўтган футбол бўйича U-23 Осиё чемпионатида кумуш медалларга сазовор бўлди. Ёш йигитлардан ташкил топган “Олимпик” клуби эса “Coca Cola” суперлигасида мавсумни кўтаринки руҳда ўтказиб келмоқда.
Шунингдек, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида 3 та олтин медалга сазовор бўлган велоспортчимиз Ольга Забелинская «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи» фахрий унвони билан тақдирланди. Давлат мукофотларига сазовор бўлган спорт соҳаси вакилларининг тўлиқ рўйхати:
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози» фахрий унвони билан
Кападзе Тимур Тахирович - Футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоаси ва «Олимпик» футбол клуби бош мураббийси
Муминов Владимир Мурзанович - «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамияти ходимлари касаба уюшмаси Кенгашининг жисмоний тарбия ва спорт бўлими мураббийси
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи» фахрий унвони билан
Забелинская Ольга Сергеевна - Спортнинг қишки ва мураккаб техник турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг велоспорт бўлими спортчиси
“Дўстлик” ордени билан
Катаева Вера Сергеевна - Қарши шаҳар болалар-ўсмирлар спорт мактабининг бадиий гимнастика бўйича мураббийси, Қашқадарё вилояти
Файзуллаева Элмира Тулкуновна - Сув спорти турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг синхрон сузиш бўлими мураббийси
Хайретдинова Фарида Фаритовна - Андижон олимпия ва паралимпия захиралари коллежининг волейбол бўйича мураббийси, Андижон вилояти
Зайнидинов Сирожиддин Савранбекович - Халқаро шахмат академияси мураббийси
II даражали «Соғлом авлод учун» ордени билан
Умбаров Салим Шукурович - Фарғона вилояти спортнинг яккакураш турларига ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактабининг камондан ўқ отиш бўйича мураббийси
Чепрунова Любовь Николаевна - Республика олий ўсмирлар спорт маҳорати мактабининг енгил атлетика бўйича мураббийси
Шакиров Роман Илдарович - Спорт яккакурашлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг самбо бўлими катта мураббийси
Юсупов Норкули Турсунович - Ўзбекистон бел олиш ва учкураш ассоциацияси раиси
Тоғоев Махмуд Абдуллоевич - Навоий олимпия ва паралимпия захиралари коллежининг оғир атлетика бўйича мураббийси.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси давлат мукофотига сазовор бўлган барча ҳамюртларимизни, хусусан, спорт соҳаси вакилларини самимий табриклаб, уларнинг келгуси фаолиятларида ҳам улкан ютуқлар тилаб қолади.

30 Августа 2022 2638
За достойный вклад в осуществляемые реформы в сфере спорта, направленные на укрепление Независимости нашей Родины, построение Нового Узбекистана, плодотворные заслуги в воспитании молодёжи в духе патриотизма и безграничной преданности Родине, уважения к общечеловеческим ценностям и активное участие в общественных делах группа ответственных лиц была награждена государственными наградами. Среди них имеется главный тренер Олимпийской сборной Узбекистана по футболу и клуба “Олимпик”, яркий игрок недавнего прошлого Тимур Кападзе, удостоенный почётного звания «Заслуженный тренер Республики Узбекистан». Стоит отметить, что в этом году команда, созданная при НОК, под его руководством завоевала серебряную медаль на чемпионате Азии по футболу U-23, организованный в нашей стране. А клуб “Олимпик”, составленный из молодых ребят, с большим энтузиазмом проводит сезон в Суперлиге “Coca-Cola” Узбекистана.
Кроме того, на Играх Исламской солидарности Конья-2021 отечественная велогонщица Ольга Забелинская, завоевавшая 3 золотые медали, удостоена почётного звания «Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан».
Полный список представителей спортивной сферы, удостоенных государственных наград:
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози»
Кападзе Тимур Тахирович (главный тренер Олимпийской сборной команды Узбекистана по футболу и футбольного клуба «Олимпик»),
Муминов Владимир Мурзанович (тренер отдела физической культуры и спорта Совета профсоюза работников акционерного общества «Алмалыкский горно-металлургический комбинат»);
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи»
Забелинская Ольга Сергеевна (спортсменка отделения велоспорта Республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложно-техническим видам спорта);
Орденом «Дўстлик»
Катаева Вера Сергеевна (тренер по художественной гимнастике детско-юношеской спортивной школы города Карши, Кашкадарьинская область),
Зайнидинов Сирожиддин Савранбекович (тренера Международной шахматной академии),
Файзуллаева Элмира Тулкуновна (тренер отдела синхронного плавания Республиканской высшей школы высшего спортивного мастерства по водным видам спорта),
Хайретдинова Фарида Фаритовна (тренер по волейболу Андижанского колледжа олимпийского и паралимпийского резерва, Андижанская область);
Орденом «Соғлом авлод учун» II степени
Умбаров Салим Шукурович (тренер по стрельбе из лука специализированной детско-юношеской спортивной школы по спортивным видам единоборств Ферганской области),
Чепрунова Любовь Николаевна (тренер по лёгкой атлетике Республиканской юношеской школы высшего спортивного мастерства),
Шакиров Роман Илдарович (старший тренер отделения самбо Республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным видам единоборств),
Юсупов Норкули Турсунович (председатель Ассоциации бел олиш и учкураша Узбекистана);
Медалью «Шуҳрат»
Тогоев Махмуд Абдуллоевич (тренер по тяжёлой атлетике Навоийского колледжа олимпийского и паралимпийского резерва, Навоийская область).
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет всех наших соотечественников, удостоенных Государственной награды, в частности, представителей спортивной сферы, и желает им больших успехов в дальнейшей деятельности.