Осиё Олимпия кенгаши (ООК) ва Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳамкорлигида катта масштабдаги ўқув семинарлари ташкил этилмоқда. Ноябрь ойида бўлиб ўтадиган тадбирда Марказий ва Жанубий Осиё минтақаларининг 14 давлатидан ташриф буюрадиган мураббий ва ҳакамлар иштирок этишади.
Шу кунларда семинарнинг ташкилий жараёнини мувофиқлаштириш мақсадида ООК мутасаддилари пойтахтимизда меҳмон бўлиб туришибди. Бугун МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов меҳмонларни қабул қилиб, тадбирни юқори савияда ўтказиш масалалари бўйича суҳбатлашди.
Ойбек Омилович учрашувда давлатимиз раҳбари томонидан мамлакатимизда Олимпия ҳаракати ва соғлом турмуш тарзи тарғиботини қўллаб-қувватлашга қаратилаётган эътибор хусусида алоҳида тўхталиб, бу каби семинарлар халқаро тажриба алмашиш учун муҳим платформа бўлишини таъкидлади.
Режага мувофиқ, ўқув курслари дзюдо, оғир атлетика, бокс, сузиш ва спорт курашлари бўйича ўтказилади. Дарсларда тингловчиларга юқорида санаб ўтилган спорт турларининг халқаро федерациясидан катта тажрибага эга экспертлар жалб этилади. Мутахассислар 5 кун мобайнида тренерлар учун спортчиларни йирик мусобақаларга тайёрлашдаги замонавий методика, ҳакамлар учун ҳар бир спорт туридаги қоидаларга киритилган сўнги ўзгаришлар ҳақида ўз билимларини беришади.
Бу лойиҳа ООК томонидан иккинчи бор ўтказилмоқда. Дастлабки семинар Ғарбий Осиё минтақаси вакиллари учун Қувайтда ташкил этилган бўлиб, Тошкентда 2 минтақанинг 14 давлати иштирокида бўлиб ўтадиган курсда 300 нафарга яқин мутахассис қатнашиши кутилмоқда. Суҳбат давомида меҳмонларни кутиб олиш, виза, транспорт-логистика тизимида уларга барча қулайликларни яратиш бўйича атрофлича фикрлар билдирилди.

26 Августа 2022 2051
В рамках проекта при сотрудничестве Олимпийского Совета Азии (ОСА) и Национального Олимпийского комитета Узбекистана, планируется проведение крупномасштабных семинар-тренингов в ноябре текущего года. В мероприятии примут участие тренеры и судьи из 14 стран Центральной и Южной Азии.
В целях успешной реализации запланированных мероприятий, в Ташкент с рабочим визитом прибыли представители ОСА. Сегодня Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов принял гостей в конференц-зале Комитета и выразил полную готовность к сотрудничеству для проведения мероприятий на высоком уровне.
На встрече Ойбек Касимов особо подчеркнул высокое внимание, уделяемое Главой государства в поддержку Олимпийского движения и пропаганде здорового образа жизни в нашей стране, а также отметил, что подобные семинары являются уникальной платформой для обмена информацией и международным опытом.
Планируется проведение образовательных курсов по таким видам спорта как бокс, дзюдо, плавание, спортивная борьба и тяжёлая атлетика. Для лекций, к занятиям будут привлечены эксперты соответствующих Международных федераций, имеющие большой опыт работы в деле повышения квалификации. Специалисты, в течение 5 дней в работе с тренерами, поделятся своими знаниями о современной методике подготовки спортсменов к международным соревнованиям, а судьям будет представлена информация о последних изменениях, внесённых в правила в каждой дисциплине.
Данный проект OСА осуществляется во второй раз. Первый семинар для представителей региона Западной Азии прошел в Кувейте. Во время предстоящих курсов в Ташкенте ожидается участие около 300 человек из 14 стран, 2 регионов. В ходе беседы были обсуждены организационные вопросы по проведению образовательных курсов, а также определены основные цели и задачи каждых сторон.