Таваллуд айёмингиз муборак бўлсин, Ойбек Омилович!
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби, “Дўстлик” ордени соҳиби Ойбек Касимов ўз таваллуд айёмини нишонламоқда.
Ойбек Омилович Касимов 1980 йил Тошкентда туғилган. Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатияси университетини тамомлаган. Шундан сўнг Ойбек Омилович ўз фаолиятини спорт билан боғлади. Дастлаб “Пахтакор” футбол клуби ва Тошкент шаҳар футбол федерацияси раҳбариятида турли лавозимларда, кейинчалик Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби, Жисмоний тарбия ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари сифатида самарали фаолият олиб борди. Шунингдек, у Ўзбекистон регби федерацияси раиси ўринбосари, Ўзбекистон текбол федерацияси раиси сифатида юртимизда оммавий спорт тарғиботини кучайтиришга ўз ҳиссасини қўшмоқда.
Рио-2016 ва Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинларида делегациямизнинг муваффақиятли иштирокида Ойбек Омиловичнинг ҳам ҳиссаси катта. Юртимизда Олимпия ҳаракатини ривожлантириш, жисмоний тарбия ва спортни тарғиб қилиш, ёшларни ватанга садоқат руҳида тарбиялашдаги хизматлари эвазига 2016 йилда давлатимиз томонидан “Дўстлик” ордени билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ойбек Касимовни таваллуд айёми билан табриклаб, у кишига узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

26 Августа 2022 3752
Сегодня Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета, обладатель государственной награды – ордена «Дустлик» Ойбек Касимов празднует свой День рождения.
Ойбек Омилович Касимов родился в 1980 году в Ташкенте. Окончил Университет мировой экономики и дипломатии. Из-за глубокой любви и преданности к спорту Ойбек Омилович связал свой жизненный путь с данной сферой. Вначале он плодотворно работал на различных должностях в руководстве футбольного клуба «Пахтакор» и Федерации футбола города Ташкента, а затем в качестве Генерального секретаря Национального Олимпийского комитета, первого заместителя Министра физической культуры и спорта. Будучи заместителем председателя Федерации регби Узбекистана и председателем Федерации текбола страны, он также вносит свой неотъемлемый вклад в усиление пропаганды массового спорта в нашей стране.
Эта личность, имеющая глубокое уважение не только среди спортивного общества нашей страны, но и за её пределами. Его высокоинтеллектуальным знаниям и грамотным управлением восхищаются многие зарубежные эксперты, которые не раз отмечали это во время самых крупных международных мероприятий.
Ойбек Омилович внёс весомый вклад в успешное участие отечественной делегации в Олимпийских играх Рио-2016 и Токио-2020. За заслуги в развитии Олимпийского движения в Узбекистане, пропаганде физической культуры и спорта, воспитании молодёжи в духе патриотизма в 2016 году награждён государством орденом «Дустлик».
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ойбека Касимова с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни, дальнейших успехов на своём нелёгком поприще, семейного благополучия и самого наилучшего.