Ўзбекистон бокс федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференциясида мамлакатимиз боксининг янги режалари белгиланди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон бокс федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда Адҳам Икрамов бошчилигидаги Спортни ривожлантириш вазирлиги мутасаддилари, МОҚ ҳамда Ўзбекистон бокс федерацияси раҳбарияти, мураббийлар штаби, фахрийлар, вилоят бўлими вакиллари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Тадбир аввалида МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов сўз олиб, ўзбек боксининг сўнгги даврда эришган ютуқлари, у мамлакатимиз ёшларининг севимли спорт турларидан бирига айланиб бораётгани ҳақида гапириб, федерация раҳбариятининг сўнгги 4 йилда амалга оширган иши бўйича ижобий фикр билдирди.
Конференция кун тартибидан қуйидаги 4 масала ўрин олди: Ўзбекистон бокс федерациясининг 2018-2022 йилларда амалга оширган ишлари юзасидан ҳисобот, янги 4 йиллик муддат учун федерация раҳбарияти таркибини қайта шакллантириш, федерация уставининг янги таҳририни кўриб чиқиш, федерациянинг янги рамзини тасдиқлаш.
Даставвал, МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов биринчи масала юзасидан сўзга чиқди. Сакен Джетибаевич давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан ўзбек бокси ривожи сўнгги 4 йилда бутунлай янги босқичга кўтарилгани ҳақида алоҳида тўхталди. Сўнг ортда қолган даврда Ўзбекистон бокс федерацияси бош котиби лавозимида ишлаган Мурод Мамадалиев қилинган ишлар юзасидан ҳисобот берди.
Шундан кейин кун тартибидан ўрин олган навбатдаги масалага ўтилди. Унда федерация раиси ва унинг ўринбосарлари, федерация бош котиби сайланиб, 11 кишидан иборат Ижроия қўмитаси таркиби шакллантириб олинди. Бу борада Сакен Полатов федерация раисининг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси раиси Акмалхўжа Мавлонов федерация раисининг ўринбосари, Шоҳид Тиллабоев Ўзбекистон бокс федерацияси бош котиби этиб сайланди. Сўнги даврда федерацияни муваффақиятли бошқариб, ўзбек боксининг жаҳонда муносиб ўрин топишига катта ҳисса қўшган Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон Қаҳрамони Ачилбай Раматов эса яна 4 йил давомида федерация раиси сифатида фаолиятини давом эттирадиган бўлди.
Тадбир давомида янги лавозимга сайланган мутасаддилар билдирилган ишончни оқлашга, Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан ўзбек боксининг ривожини янги босқичга олиб чиқиб, келаси йил Тошкентда илк бор ўтадиган жаҳон чемпионати, Париж-2024 Олимпия ўйинларида юқори чўққиларга забт этиш учун бор куч-ғайратларини сафарбар қилишга ваъда беришди. Ўз навбатида, Адҳам Икрамов ҳам федерациянинг янги раҳбариятига олдинда турган масъулиятли вазифаларни бажаришлари йўлида омад тилаб, бу борада Спортни ривожлантириш вазирлиги ва Миллий Олимпия қўмитаси доимо ёрдам кўрсатишга тайёр эканини маълум қилди.
Шунингдек, кун тартибига мувофиқ федерация Ижроия қўмитасининг янги таркиби ҳам тасдиқланиб, федерациянинг янги рамзи делегатлар томонидан бир овоздан қабул қилинди. Шу тариқа Ўзбекистон бокс федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

25 Августа 2022 2960
На очередной отчётно-выборной конференции Федерации бокса Узбекистана определены новые планы развития узбекской школы бокса
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась очередная отчётно-выборная конференция Федерации бокса Узбекистана. В ней приняли участие представители Министерства развития спорта во главе с Адхамом Икрамовым, руководство НОК и Федерации бокса Узбекистана, тренерский штаб, ветераны, представители областного отдела и СМИ.
В начале мероприятия выступил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, который рассказал о достижениях узбекского бокса за последний период, о том, что данная дисциплина становится одним из любимых видов спорта молодёжи страны, а также положительно оценил работу, проделанную руководством Федерации за последние 4 года.
В повестку дня конференции вошли 4 вопроса: отчёт о проделанной работе Федерации бокса Узбекистана в 2018-2022 годах, переформирование состава руководства Организации на новый 4-летний срок, рассмотрение новой редакции устава Федерации, а также утверждение её нового логотипа.
Сначала по первому вопросу выступил заместитель председателя НОК, первый заместитель руководителя Федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов. Сакен Джетибаевич особо подчеркнул то, что при поддержке государства развитие узбекского бокса за последние 4 года вышло на совершенно новый уровень. Затем Мурод Мамадалиев, занимавший должность Генерального секретаря Федерации бокса Узбекистана, дал отчёт о проделанной работе.
Затем был рассмотрен следующий вопрос повестки дня. Были избраны председатель Федерации и его заместители, Генеральный секретарь Организации, сформирован состав Исполнительного комитета из 11 человек. Первым заместителем председателя Федерации избран Сакен Полатов, заместителем председателя – руководитель Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан Акмалхуджа Мавлонов, Генеральным секретарем Федерации бокса Узбекистана-Шохид Тиллабоев. Первый заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, Герой Узбекистана Ачилбай Раматов, успешно руководивший Федерацией в последние годы и внёсший большой вклад в завоевание узбекским боксом достойного места в мире, ещё 4 года будет продолжать свою деятельность в качестве председателя Федерации.
В ходе мероприятия вновь избранные должностные лица пообещали оправдать оказанное доверие, при поддержке Президента страны вывести развитие узбекского бокса на новый уровень и мобилизовать все силы для достижения высоких результатов на чемпионате мира, который впервые пройдёт в Ташкенте в следующем году, а также на Олимпийских играх Париж-2024. В свою очередь, Адхам Икрамов также пожелал новому руководству Федерации удачи в выполнении предстоящих ответственных задач и сообщил, что Министерство развития спорта и Национальный Олимпийский комитет всегда готовы оказать содействие в этом.
Также в соответствии с повесткой дня был утверждён новый состав Исполнительного комитета Федерации, новый логотип Федерации был принят делегатами единогласно. Таким образом, очередная отчётно-выборная конференция Федерации бокса Узбекистана завершила свою работу.