Тошкентда камондан отиш бўйича “Алпомиш ва Барчиной” II халқаро мусобақаси бошланди
Маълум қилганимиздек, пойтахтимиздаги Республика Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида камондан отиш бўйича “Алпомиш ва Барчиной” номли халқаро мусобақа старт олди. Бугун иккинчи бор ташкил этилаётган мазкур турнирнинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ва Ўзбекистон камондан отиш федерацияси мутасаддилари иштирок этишди.
Мусобақада сўз олган расмийлар давлатимизнинг эътибори билан ушбу спорт турида ҳам терма жамоамиз вакиллари тобора юқори натижаларни қайд этиб келаётганлари, унинг Республикамиз бўйлаб оммалашуви ортиб бораётганига алоҳида тўхталишди. Бу йилги баҳсларда ҳамюртларимиздан ташқари Қозоғистон, Тожикистон, БАА, Қирғизистон каби давлатлардан 100 нафарга яқин спортчи ғолиблик учун беллашмоқда.
Бугундан мусобақанинг 5 та дастурда саралаш босқичи бошланди. 26 август куни барча йўналишларда ғолиб ва совриндорлар аниқлаб олинади.

23 Августа 2022 3549
Как мы сообщали ранее, в столичном Республиканском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта стартовали международные соревнования по стрельбе из лука “Алпомыш и Барчиной”. Сегодня состоялась торжественная церемония открытия турнира, который проводится во второй раз по счёту.
В мероприятии приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, представители Национальной гвардии Республики Узбекистан и Федерации стрельбы из лука страны.
Выступившие на празднике спорта официальные лица отметили, что высокие достижения в этом виде спорта, а также расширение географии популярности данной дисциплины, это всё благодаря пристальному вниманию со стороны государства для развития и популяризации стрельбы из лука среди населения. В этом году помимо наших соотечественников за победу борются около 100 спортсменов из Казахстана, Таджикистана, ОАЭ, Кыргызстана.
С сегодняшнего дня начался отборочный этап состязаний. 26 августа будут определены победители и призёры во всех направлениях.