Ўзбекистон Қаҳрамони Қувондиқ Санақулов сузувчиларимизни қўлга киритилган натижалар билан қутлади
Жорий йилнинг июль ва август ойларида мамлакатимиз спортчилари Россиянинг Владивосток шаҳрида ўтказилган “Осиё болалари-2022” ва Туркиянинг Конья шаҳрида ташкил этилган V Ислом бирдамлиги ўйинларида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишди. Ҳар икки мусобақада Ўзбекистон делегациясининг тарихий ғалабаларига сузувчиларимиз ҳам муносиб ҳисса қўшдилар.
Хусусан, “Осиё болалари-2022” халқаро спорт ўйинларида делегациямиз жамғармасига 1 та кумуш ва 2 та бронза, Ислом бирдамлиги ўйинларида эса 2 та олтин, 5 та кумуш ва 5 та бронза медали тақдим қилинди.
Бугун Ўзбекистон сузиш федерациясида ҳар икки мусобақада шоҳсупага кўтарилган спортчилар ва уларнинг устозларига миннатдорлик билдирилди. Тадбирни мамлакат сузиш федерациясининг раиси, Ўзбекистон Қаҳрамони, Сенатор Қувондиқ Санақулов кириш сўзи билан очар экан, юртимиз спортчиларининг “Осиё болалари-2022” ҳамда Ислом бирдамлиги спорт ўйинларида қўлга киритган улкан муваффақиятларига мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи, жисмоний тарбия ва спорт соҳасини янада ривожлантириш борасида давлатимиз томонидан кўрсатилаётган эътибор ва ғамхўрлик, яратилаётган шароитлар асосий омил бўлаётганлигини мамнуният билан таъкидлади.
Шундан сўнг, “Осиё болалари-2022” халқаро спорт ўйинлари ҳамда Ислом бирдамлиги ўйинларида ғолиб ва совриндорлар сафидан ўрин эгаллаган сузиш бўйича Ўзбекистон ўсмирлар ва катталар терма жамоалари аъзолари ҳамда уларнинг мураббийларига Ўзбекистон сузиш федерациясининг ташаккурномалари, шунингдек, жаннатмакон ўлкамизнинг энг сўлим гўшаларидан бири ҳисобланган “Зомин” санаториясига йўлланмалар тантанали суратда топширилди. Эътиборли жиҳати, спортчи ва мураббийлар “Зомин” оромгоҳида нафақат ўзлари, балки, уларни вояга етказган ота-оналари билан биргаликда хордиқ чиқариш имконига эга бўладилар.

22 Августа 2022 3065
Герой Узбекистана Кувондик Санакулов поздравил успешных пловцов за достигнутые результаты на международной арене
В июле и августе текущего года отечественные спортсмены достойно защищали честь Родины на комплексных состязаниях “Дети Азии-2022” во Владивостоке (Россия)и Игры Исламской солидарности в Конья (Турция). Узбекские пловцы внесли достойный вклад в исторические победы делегации Узбекистана в этих соревнованиях.
В частности, на Международных спортивных играх “Дети Азии-2022” были завоёваны 1 серебряная и 2 бронзовые медали, а на V Играх Исламской солидарности - 2 золотые, 5 серебряных и 5 бронзовых наград.
Сегодня в Федерации плавания Узбекистана состоялось торжественное мероприятие, в рамках которого была выражена благодарность спортсменам, поднявшимся на пьедестал почёта на обоих соревнованиях, и их наставникам. Во вступительной речи председатель Федерации плавания страны, Герой Узбекистана, Сенатор Кувондик Санакулов отметил, что основными факторами больших успехов атлетов страны, достигнутых на спортивных играх “Дети Азии-2022” и Исламской солидарности, являются внимание и забота, оказываемые государством в области здорового образа жизни, дальнейшего развития сферы физической культуры и спорта, создаваемые условия.
Затем членам юношеских и взрослых сборных команд Узбекистана по плаванию, занявшим призовые места в составе делегации Узбекистана на международной арене в России и Турции, а также их тренерам были торжественно вручены благодарственные письма от Федерации плавания Узбекистана и путёвки в санаторий "Заамин" - один из самых живописных уголков Узбекистана. Примечательно, что спортсмены и тренеры имеют возможность отдохнуть в джизакской курортной зоне вместе со своими родителями.