Бугун Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Осиё бокс конфедерацияси вице-президенти, Ўзбекистон бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов ўз таваллуд айёмини нишонламоқда.
Сакен Джетибаевич Полатов 1975 йилда туғилган. У 2002 йилда Тошкент Давлат медицина институтини тугатган. Аммо спортга бўлган қизиқиш тиббиётдан устун келиб, мазкур соҳада фаолият олиб бормоқда. Бугунга келиб, юртимизнинг етук спорт менежерларидан бирига айланди. 2019 йилдан МОҚ вице-президенти ҳамда Ўзбекистон бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари лавозимида фаолият олиб бормоқда. 2021 йил Осиё бокс конфедерацияси вице-президенти этиб сайланди.
Таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон бокс бўйича дунёнинг етакчи давлатлардан бирига айланишида ушбу мутахассиснинг ҳам хизматлари катта. Шу билан биргаликда Сакен Джетибаевич футбол менежменти соҳасида ҳам улкан тажрибага эга. Жумладан, пойтахтнинг “Локомотив” футбол клуби бошқарувида 3 марта мамлакат чемпионлигини қўлга киритиб, яна 3 бор Ўзбекистон кубогида зафар қучган. Мазкур натижаларини инобатга олган ҳолда МОҚ жорий мавсумда ушбу мутахассисга Қўмита қошида ташкил этилган “Олимпик” клуби бошқарувини ишониб топширди.
Сакен Полатов 2021 йилда юртимизда спорт тараққиёти, соғлом турмуш тарзи тарғиботи ва ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялашдаги улкан хизматлари учун давлатимиз раҳбари томонидан "Дўстлик" ордени билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Сакен Джетибаевични таваллуд айёми билан табриклаб, у кишига узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

22 Августа 2022 5040
Сегодня заместитель председателя Национального Олимпийского комитета, вице-президент Азиатской конфедерации бокса, первый заместитель руководителя Федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов празднует свой День рождения.
Сакен Джетибаевич Полатов родился в 1975 году. В 2002 году окончил Ташкенсткий Государственный медицинский институт. Однако, его интерес к спорту оказался сильнее медицины, и он посвятил жизнь сфере спорта. На сегодняшний день он один из ведущих спортивных менеджеров страны. С 2019 года ведёт свою деятельность заместителем председателя НОК и заместителем руководителя Федерации бокса Узбекистана. В 2021 году избран вице-президентом Азиатской конфедерации бокса.
Следует отметить, что заслуги Сакена Полатова, в становлении узбекской школы бокса, как одной из ведущих во всём мире, достаточно велики. В то же время Сакен Джетибаевич имеет огромный опыт в области футбольного менеджмента. В частности, под его руководством клуб "Локомотив" 3 раза выигрывал чемпионат страны и ещё 3 раза становился обладателем Кубка Узбекистана. Учитывая эти результаты, НОК в текущем сезоне доверил этому специалисту руководство клубом “Олимпик”, созданный при Комитете.
Сакен Полатов за выдающиеся заслуги в развитии и популяризации спорта, пропаганде здорового образа жизни и воспитании молодёжи в духе патриотизма, в 2021 году был награждён Главой государства орденом "Дустлик".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Сакена Полатова с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, дальнейших успехов и долгих лет жизни.