Ислом бирдамлиги спорт ташкилоти раҳбари ўзбекистонлик спортчиларнинг имкониятини юқори баҳолади
Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов Конья-2021 V Ислом бирдамлиги ўйинлари доирасида бир қатор халқаро ташкилотлар мутасаддилари билан ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш доирасида расмий учрашувлар ўтказмоқда. Ана шундай тадбирлардан бири Ислом бирдамлиги спорт ташкилоти раҳбари шаҳзода Абдулазиз бин Турки Ал Файсал Ал Сауд билан ташкил этилди. Унда Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев ҳам қатнашди.
Учрашув давомида айни вақтда давом этаётган Ислом бирдамлиги ўйинларида делегацияларнинг иштироки, спортчилар учун яратилган шароитлар ва кутилаётган натижалар юзасидан ўзаро фикр алмашилди. Шунингдек, Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасида спорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталар ўртасида имзоланган ҳамкорлик меморандумига асосан амалий ишларни ташкил қилиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Қайд этиш жоиз, Ўзбекистон мазкур мусобақада иштирок этаётган энг катта делегациялардан бири ҳисобланади. Шаҳзода Ал Файсал Ал Сауд мусобақада ўзбекистонлик спортчиларнинг имкониятларини юқори баҳолаб, вакилларимизга омад тилаб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, Адҳам Икрамов ташрифи давомида Туркия ёшлар ва спорт ишлари вазири Меҳмет Касапоглу билан ҳам ҳамкорлик алоқалари бўйича қатор келишувларга эришган эди.

10 Августа 2022 2063
Министр развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов проводит официальные встречи в целях укрепления сотрудничества с представителями ряда Международных организаций в рамках V Игр Исламской солидарности Конья-2021. Одно из таких мероприятий было организовано с главой Спортивной организации Исламской солидарности принцем Абдулазизом бин Турки аль Файсалом аль Саудом. В нём также приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов и председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями об участии делегаций в проводимых в настоящее время Играх Исламской солидарности, условиях, созданных для спортсменов, и ожидаемых результатах. Также были рассмотрены предложения по дальнейшему укреплению сотрудничества между Узбекистаном и Саудовской Аравией в области спорта, организации практической работы на основе меморандума о сотрудничестве, подписанного между Национальными Олимпийским и Паралимпийским комитетами.
Следует отметить, что Узбекистан является одной из крупнейших делегаций, принимающих участие в данных важных стартах года. Принц аль Файсал аль Сауд высоко оценил возможности узбекских спортсменов и пожелал удачи нашим соотечественникам в покорении новых вершин.
Напомним, что в ходе визита Адхам Икрамов также достиг ряда договоренностей о сотрудничестве с министром По делам молодёжи и спорта Турции Мехметом Касапоглу.