Оғир атлетикачиларимиз Осиё чемпионатида умумжамоа ҳисобида биринчи бўлишди
17-25 июль кунлари Тошкент оғир атлетика бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатига мезбонлик қилди. Қитъамизнинг 21 мамлакати вакиллари баҳс олиб борган мусобақада жамоалариз ҳам ўсмирлар, ҳам ёшлар тоифасида умумий ҳисобда пешқадамлик қилдилар.
Беллашувлар якунлангач, мусобақанинг тантанали ёпилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Вазир ўринбосари Муроджон Исмоилов ва Вазир маслаҳатчиси Авазбек Каримов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов, Азизжон Камилов ҳамда Шерзод Ташматов иштирок этиб, барча йўналишда совриндор бўлган жамоаларни қутлашди. Қуйида чемпионат якунлари бўйича энг яхши жамоа ва спортчилар, ўрнатилган рекордлар билан танишасиз:
Ёшлар тоифасида:
Йигитлар:
1. Ўзбекистон
2. Эрон
3. Қозоғистон
Қизлар:
1. Вьетнам
3. Ҳиндистон
Умумий ҳисобда:
2. Қозоғистон
3. Вьетнам
Ўзбекистон терма жамоасининг жами қўлга киритган медаллари: 12 та олтин, 4 та кумуш ва 16 та бронза.
Беллашувларда 2 та Осиё ва 1 та ёшлар ўртасидаги жаҳон рекорди ўрнатилди.
Энг яхши эркак спортчи: До Ту Тонг (Вьетнам)
Энг яхши аёл спортчи: Ванесса Сарно (Филиппин)
Ўсмирлар:
2. Саудия Арабистони
3. Қирғизистон
2. Ҳиндистон
Ўзбекистон терма жамоасининг жами қўлга киритган медаллари: 13 та олтин, 13 та кумуш ва 14 та бронза.
Энг яхши спортчилар: К Дуонг (Вьетнам) ва Анжелин Колония (Филиппин)
Беллашувларда 8 та Осиё ва 7 та ўсмирлар жаҳон рекорди ўрнатилди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси жамоаларимизнинг қитъа биринчилигидаги ушбу муваффақияти билан Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси, спортчи ва мураббийларимизни самимий табриклайди.

Итоги ЧА по тяжёлой атлетике Ташкент-2022
С 17 по 25 июля в столице соревновались молодые звёзды тяжёлой атлетики Континента. В состязаниях среди 21 страны-участницы в течение нескольких дней представители сборной Узбекистана не отдавали лидирующую позицию в общем зачёте как в юниорской, так и в молодёжной категориях.
По окончании состязаний состоялось торжественное закрытие турнира. В нём приняли участие заместители министра Развития спорта, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Шахрилло Махмудов, заместитель министра Муроджон Исмоилов и советник министра Авазбек Каримов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов,
Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов. Ниже можете ознакомиться с лучшими командами и спортсменами, установившие новые рекорды:
2. Иран
1. Вьетнам
3. Индия
В общем зачёте:
3. Вьетнам
Всего на ЧА молодёжная сборная Узбекистана завоевала: 12-золотых, 4-серебряных и 16-бронзовых медалей.
В соревнованиях среди молодёжи было установлено 2 Азиатских и 1 мировые рекорды.
Лучший спортсмен-мужчина: До Ту Тонг (Вьетнам)
Лучшая спортсменка: Ванесса Сарно (Филиппины)
2. Саудовская Аравия
3. Киргизия
2. Индия
Всего на ЧА юниорская сборная Узбекистана завоевала: 13-золотых, 13-серебряных и 14-бронзовых медалей.
Лучшие спортсмены: К Дуонг (Вьетнам) и Анджелин Колония (Филиппины)
В юниорских соревнованиях было установлено 8 Азиатских и 7 мировых рекордов.
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана с этим результатом и желает дальнейших успехов.