Конья-2021: Шерзод Ташматов тиббий йўналиш бўйича тайёргарлик билан танишди
9-18 август кунлари Туркиянинг Конья шаҳрида бўлиб ўтадиган Ислом бирдамлиги ўйинларида иштирок этувчи Ўзбекистон делегацияси айни пайтда барча жабҳаларда катта масштабда тайёргарлик олиб бормоқда. Бугун МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов Қўмита қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази шифокорлари билан бўлажак мусобақага тайёргарлик жараёни бўйича учрашув ўтказди.
Унда мусобақага жўнаб кетадиган шифокорлар ва ишчи гуруҳ таркиби яна бир карра кўриб олинди. Марказ шифокорлари ҳозирда терма жамоаларимиз мусобақадан аввал чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилаётгани, уларнинг саломатлиги бўйича сўнгги маълумотлар қандайлиги ҳақида умумий ҳисобот беришди.
Мусобақага саноқли кунлар қолгани боис Шерзод Ташматов ҳар бир спортчимизнинг саломатлигига янада катта эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади. Шунингдек, суҳбат давомида Туркияда делегациямиз учун керак бўладиган биринчи тиббий ёрдам воситалари ва бошқа керакли дорилар рўйхатини шакллантириш бўйича ҳам фикр алмашилди.

Конья-2021: Шерзод Ташматов ознакомился с подготовкой медперсонала
Делегация Узбекистана, принимающая участие в Играх Исламской солидарности, которые пройдут с 9 по 18 августа в турецком городе Конья, в настоящее время проводит заключительный этап широкомасштабной подготовки. Сегодня заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов провёл встречу со специалистами Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РНПЦСМ) при Комитете по подготовке к предстоящим важным соревнованиям.
На мероприятии ещё раз был рассмотрен состав рабочей группы Центра, которая отправится на комплексные старты вместе с Национальными командами по видам спорта. Врачи РНПЦСМ дали общий отчёт о том, что все сборные в настоящее время проходят углубленное медицинское обследование перед состязаниями.
Шерзод Ташматов ещё раз отметил, что так как остаются считанные дни до Игр, необходимо уделить ещё больше внимания здоровью каждого спортсмена. Кроме того, в ходе беседы состоялся обмен мнениями о средствах первой медицинской помощи и формирование списка необходимых лекарственных средств, которые понадобятся делегации в Турции.