Конья-2021: Жамоавий спорт турларига қуръа ташланди
9-18 август кунлари Туркиянинг Конья шаҳрида ўтадиган V Ислом бирдамлиги ўйинларининг жамоавий спорт турларига қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтди. Унинг якунларига кўра, мусобақада иштирок этадиган жамоаларимиз ўз рақиблари номини билиб олишди.
Эътиборлиси, дастлаб фақатгина гандбол ва баскетбол 3х3 бўйича аёллар жамоаларимиз ушбу турнирда иштирок этишлари эълон қилинган эди. Кейинчалик волейбол бўйича Ўзбекистон аёллар жамоасига ҳам бўлажак Ислом бирдамлиги ўйинларида қатнашиш учун таклиф келди.
Қуръа якуни бўйича жамоаларимиз мусобақанинг гуруҳ босқичида қуйидаги рақибларга қарши баҳс олиб боришади:
Гандбол, “А” гуруҳи: Сенегал, Бангладеш, Туркия, Ўзбекистон;
Волейбол, “А” гуруҳи: Ўзбекистон, Индонезия, Туркия, Эрон.
Регламентга кўра, баскетбол 3х3 дастурида қуръа жамоаларнинг рейтингидан келиб чиққан ҳолда шакллантирилади ва натижа тез орада халқаро ташкилот сайтида эълон қилинади.

Конья-2021: жеребьёвка в командных видах спорта
Состоялась жеребьёвка в командных видах спорта V Игр Исламской солидарности, которые пройдут с 9 по 18 августа в турецком городе Конья. Женская сборная Узбекистана по гандболу, волейболу и баскетболу 3х3, которые примут участие в данных комплексных стартах, узнали своих соперниц.
Сначала было объявлено, что в турнире примут участие только женские команды по гандболу и баскетболу 3х3. Затем в женскую сборную Узбекистана по волейболу поступило приглашение принять участие в предстоящих Играх исламской солидарности.
Результаты жеребьёвки:
Гандбол, группа "А":
Сенегал, Бангладеш, Турция, Узбекистан;
Волейбол, группа "А":
Узбекистан, Индонезия, Турция, Иран;
Согласно регламенту, программа состязаний по баскетболу 3х3 формируется исходя из рейтинга команд, а результат в скором времени будет опубликован на сайте Международной организации.