Ўзбекистон ва Венгрия алоқалари спорт соҳасида янада мустаҳкамланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов ҳамда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов айни пайтда Будапешт шаҳрида хизмат сафарида бўлиб тургани ҳақида маълум қилган эдик. Мутасаддилар ташриф давомида Венгрия ҳукумати, хусусан, спорт соҳаси вакиллари билан учрашиб, бир қатор масалаларни муҳокама қилишди.
Сафар давомида ўриндошлик асосида Ўзбекистоннинг Венгриядаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси сифатида фаолият олиб бораётган мамлакатимизнинг Австриядаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Абат Файзуллаев делегациямизга ҳамроҳлик қилмоқда.
Қайд этиш жоиз, Ўзбекистон-Венгрия муносабатлари ўтган йили ушбу мамлакатнинг Бош вазири Виктор Орбаннинг мамлакатимизга қилган ташрифида ўрнатилиб, томонлар кўплаб соҳаларда стратегик ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича қатор келишувга эришган эди. Мутасаддиларимизнинг айни пайтдаги ташрифини ушбу ҳамкорлик алоқаларининг кейинги қадами дейиш мумкин.
Делегациямиз ташриф доирасида Венгрия Мудофаа вазири Криштоф Салаи-Бобровници билан учрашди. Қайд этиш жоиз, ушбу мамлакат тизимига кўра, спорт соҳаси Мудофаа вазирлигининг ички тузилмасидан ўрин олган. Венгрия спортчилари ҳам ёзги, ҳам қишки Олимпия ўйинларида мунтазам шоҳсупага кўтарилиб келишади. Жумладан, венгриялик атлетлар сув спорти турлари, эшкак эшиш, қиличбозлик, дзюдо, спорт курашлари, қолаверса, футбол, гандбол каби жамоавий йўналишларда жаҳонда етакчилар қаторида эътироф этилади. Суҳбатда мазкур спорт турларини мамлакатимизда ривожлантиришда Венгрия тажрибасидан фойдаланиш бўйича келишувга эришилди. Қолаверса, ушбу юртда спорт фармакологияси ҳам анча юқори даражада тараққий этган.
Шу боис томонлар музокара давомида ҳар икки давлат ўртасидаги дўстона алоқаларни спорт соҳасида ҳам давом эттириш, йирик комплекс мусобақалар, шунингдек, Осиё ва жаҳон чемпионатларига тайёргарлик доирасида терма жамоалар ўртасида ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш, спорт тиббиёти, фармакологияси бўйича тажриба алмашиш, мутахассисларнинг малакасини ошириш бўйича фикр алмашишди.
Делегациямиз ташриф давомида Венгрия ташқи ишлар вазири ҳамда штаб-квартираси Будапешт шаҳрида жойлашган Халқаро текбол федерацияси мутасаддилари билан ҳам қатор масалаларни муҳокама қилади.

Узбекско-венгерские отношения ещё больше укрепляются в спортивной сфере
Ранее мы сообщали о том, что министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов в настоящее время находятся с рабочим визитом в Будапеште. В ходе поездки официальные лица встретились с представителями ответственных лиц спортивной сферы и обсудили ряд важных вопросов.
Отечественную делегацию сопровождает Чрезвычайный и Полномочный посол Узбекистана в Австрии Абат Файзуллаев, который по совместительству является Чрезвычайным и Полномочным послом Узбекистана в Венгрии.
Следует отметить, что узбекско-венгерские отношения были установлены в прошлом году в ходе визита в Узбекистан премьер-министра этой страны Виктора Орбана, в ходе которого стороны достигли ряда договорённостей по налаживанию стратегического сотрудничества во многих сферах. Нынешний визит отечественных должностных лиц можно назвать следующим шагом в этих партнёрских отношениях.
В рамках визита делегация Узбекистана встретилась с министром Обороны Венгрии Криштофом Салаи-Бобровници. Стоит отметить, что по системе этой страны спортивная сфера входит во внутреннюю структуру Министерства обороны. Венгерские атлеты на постоянной основе занимают призовые места как на летних, так и на зимних Олимпийских играх. В частности, они признаются мировыми лидерами в водных видах спорта, гребле, фехтовании, дзюдо, спортивной борьбе, кроме того в командных дисциплинах, таких как футбол, гандбол. В ходе беседы достигнута договорённость об использовании венгерского опыта в развитии данных видов спорта в нашей стране. Более того, спортивная фармакология в данной стране также прогрессирует на достаточно высоком уровне.
В связи с этим в ходе переговоров стороны обменялись мнениями о продолжении дружественных связей между двумя странами в области спорта, проведении совместных учебно-тренировочных сборов в рамках подготовки к крупным комплексным соревнованиям, а также чемпионатам мира и Азии, обмене опытом в области спортивной медицины, фармакологии, повышении квалификации специалистов.
В ходе визита делегация Узбекистана также обсудит ряд вопросов с министром Иностранных дел Венгрии и представителями Международной федерации текбола со штаб-квартирой в Будапеште.