Теннис спорт турини ривожлантиришнинг устувор вазифалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетида “Катта теннис спорт турини ривожлантириш ва унинг муаммолари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ректори, профессор Маҳмуджон Болтабоев, Илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректор Камил Баязитов, “Теннис, бадминтон назарияси ва услубияти” кафедраси мудири Кобилжон Усманов, Ўзбекистон теннис федерацияси бош котиби, Осиё теннис федерацияси вице-президенти Ирода Тулаганова, Республика Олимпия захиралари теннис мактаби директори Самук Абидовлар иштирок этишди.
Суҳбатда мамлакатимизда жисмоний тарбия ва спорт соҳасида аҳолининг кенг қатламини спорт билан, хусусан, теннис билан шуғулланишга жалб этиш ва бу орқали жисмонан соғлом авлодни тарбиялаш, оммавий спорт тадбирлари ва мусобақалар ўтказиш, истеъдодли спортчиларни танлаш, тайёрлаш ва маҳоратини ошириш, катта спорт сари етаклаш, қолаверса, кадрлар тайёрлаш, илмий изланишлар олиб бориш орқали соҳага замонавий технологияларни жорий этиш ва халқаро алоқаларни кенгайтириш каби устувор вазифалар муҳокама қилинди.

The priorities of the development of lawn tennis were discussed
A round-table discussion on the topic "The development of lawn tennis and its problems"was held at the Uzbek State University of Physical Culture and Sports.
The conversation was attended by : Rector of the Uzbek State University of Physical Culture and Sports, Professor Makhmudjon Boltaboev, Vice-rector for Research and Innovation Kamil Bayazitov, Head of the Department of Theory and Methodology of Tennis, Badminton Kobiljon Usmanov, Secretary General of the Tennis Federation of Uzbekistan and Vice-President of the Asian Tennis Federation Iroda Tulyaganova, director of the Republican Tennis School of the Olympic Reserve Samuk Abidov.
During the conversation, the parties discussed issues of attracting broad segments of the population to sports, in particular ,to tennis, raising a physically healthy generation, holding mass sports events and competitions, selection, training and advanced training. Such priorities as the preparation and introduction of modern technologies in this field through training, scientific research and the expansion of international relations were discussed.