Теннис спорт турини ривожлантиришнинг устувор вазифалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетида “Катта теннис спорт турини ривожлантириш ва унинг муаммолари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ректори, профессор Маҳмуджон Болтабоев, Илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректор Камил Баязитов, “Теннис, бадминтон назарияси ва услубияти” кафедраси мудири Кобилжон Усманов, Ўзбекистон теннис федерацияси бош котиби, Осиё теннис федерацияси вице-президенти Ирода Тулаганова, Республика Олимпия захиралари теннис мактаби директори Самук Абидовлар иштирок этишди.
Суҳбатда мамлакатимизда жисмоний тарбия ва спорт соҳасида аҳолининг кенг қатламини спорт билан, хусусан, теннис билан шуғулланишга жалб этиш ва бу орқали жисмонан соғлом авлодни тарбиялаш, оммавий спорт тадбирлари ва мусобақалар ўтказиш, истеъдодли спортчиларни танлаш, тайёрлаш ва маҳоратини ошириш, катта спорт сари етаклаш, қолаверса, кадрлар тайёрлаш, илмий изланишлар олиб бориш орқали соҳага замонавий технологияларни жорий этиш ва халқаро алоқаларни кенгайтириш каби устувор вазифалар муҳокама қилинди.

Обсуждены приоритеты развития большого тенниса
В Узбекском государственном университете физической культуры и спорта прошла беседа за круглым столом на тему «Развитие большого тенниса и его проблемы».
В беседе приняли участие : ректор Узбекского государственного университета физической культуры и спорта, профессор Махмуджон Болтабоев, проректор по исследованиям и инновациям Камиль Баязитов, заведующий кафедрой теории и методологии тенниса, бадминтона Кобилжон Усманов, генеральный секретарь Федерации тенниса Узбекистана и вице-президент Азиатской федерации тенниса Ирода Туляганова, директор Республиканской теннисной школы Олимпийского резерва Самук Абидов.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы привлечения широких слоев населения к спорту, в частности ,к теннису, воспитания физически здорового поколения, проведения массовых спортивных мероприятий и соревнований, отбора, обучения и повышения квалификации. талантливых спортсменов., Обсуждались такие приоритеты, как подготовка и внедрение современных технологий в этой области посредством обучения, научных исследований и расширения международных связей.