Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига ҳам тобора оз муддат қолмоқда. Ушбу йирик спорт тадбири ватанимиз Мустақиллигининг 30 йиллик шодиёнаси арафасида ўтказилиши, унда қайд этиладиган натижаларнинг нақадар аҳамиятли бўлишини англаш қийин эмас.
Албатта, олдимизга қўйилган мақсадларга эришиш учун авваламбор спортчиларни руҳлантириш, улар орасида она ватанга муҳаббат туйғуларини янада жўш урдириш муҳим аҳамият касб этади. Шуни инобатга олган ҳолда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси томонидан Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларида иштирок этадиган спортчилар ўртасида тарғибот-ташвиқот ишларини кенг йўлга қўйиш режаси ишлаб чиқилди.
Ушбу режага асосан Ўзбекистон Миллий Паралимпия ассоциациясида учрашув бўлиб ўтди. Унда Паралимпия ассоциацияси раиси ўринбосари Шарифжон Моминджанов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, спорт фахрийси Баҳром Гафуров, Тошкент давлат юридик университети профессори Миродил Баратов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси мутахассиси Шаҳноза Аҳмедова, пара-дзюдо, пара-пауэрлифтинг ва пара-таэквондо спорт турлари бўйича терма жамоа аъзолари иштирок этишди.
Тадбирни Шарифжон Моминджанов олиб борди. Дастлаб сўз Баҳодир Махситовга берилди. Узоқ йиллар давомида ўзбек спортида раҳбарлик лавозимларида хизмат қилган тажрибали мутахассис ўз нутқи давомида Паралимпия ўйинлари остонасида турган спортчиларимизга Мустақиллик байрами арафасида юртимизга ёруғ юз билан келишлари, улардан бутун халқимиз кўплаб медаллар ва юқори натижалар кутаётгани ҳақида гапириб, бу йўлда уларга омад тилади.
Сўнгра Баҳром Гафуров муҳтарам Президентимиз ташаббуси билан спортга янада кенг имкониятлар яратиб берилаётгани, айниқса, жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахслар ўртасида ҳам соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш бўйича жуда катта ишлар амалга оширилаётгани ҳақида гапирди. Жорий йилнинг 18 май куни давлат раҳбари томонидан имзоланган “Паралимпия ҳаракатини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар” тўғрисидаги қарор бу борадаги ҳаракатларнинг яққол ифодаси экани ҳам алоҳида тилга олинди. Шундан сўнг сўз олган Миродил Баратов Ватан туйғуси, унинг нақадар муқаддас экани ҳақидаги мавзуда маъруза қилди.
Қизиқарли ва таъсирли руҳда кечган учрашув шу тариқа ўз ниҳоясига етди. Тадбир якунида бундай учрашувларни белгиланган режа асосида тез-тез ўтказиб туришга келишиб олинди.

Состоялось духовно-просветительское мероприятие с участием пара-спортсменов
Остаётся очень мало времени до старта Олимпийских и Паралимпийских игр Токио-2020. Это крупное спортивное мероприятие пройдёт накануне 30-летия Независимости Республики Узбекистан и разумеется результаты, достигаемые нашими спортсменами очень важны.
Конечно, чтобы реализовать цели, очень важно вдохновлять спортсменов, прививать им чувство патриотизма. Учитывая это, Национальной Паралимпийской ассоциацией Узбекистана разработан план проведения широкой информационно-разъяснительной работы среди спортсменов, которые примут участие на Олимпийских и Паралимпийских играх Токио-2020.
Согласно этому плану, сегодня в Национальной Паралимпийской ассоциации состоялась встреча. В мероприятии принимали участие заместитель председателя Паралимпийской ассоциации Шарифжон Моминджанов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, ветеран спорта Бахром Гафуров, профессор Ташкентского государственного юридического университета Миродил Баратов, специалист Национального Олимпийского комитета Шахноза Ахмедова, представители сборной по пара-дзюдо, пара-пауэрлифтингу и пара-таэквондо.
Мероприятие проводил заместитель председателя Паралимпийской ассоциации Шарифжон Моминджанов. Первым выступил председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов. В своем выступлении опытный специалист, долгие годы занимавший руководящие должности в узбекском спорте, отметил, что наши спортсмены, после Паралимпиады, вернутся в Родину накануне Дня Независимости, и все наши соотечественники ожидают высоких результатов и ярких побед. Баходир Махситов также пожелал им удачи и успехов в Токийских Играх.
Затем Бахром Гафуров рассказал, что благодаря инициативам нашего Уважаемого Президента проделывается огромная работа с целью развития спортивной сферы, особенно, реализуются множество проектов для популяризации физической культуры среди людей с ограниченными возможностями и инвалидностью. В частности, 18 мая нынешнего года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал Постановление «О дополнительных мерах по развитию паралимпийского движения» что свидетельствует об этом. Далее Миродил Баратов выступил с докладом о любви к Родине и священности этого чувства.
Таким образом, культурно-духовное мероприятие подошло к концу. В завершении согласно плану, участники договорились, как можно чаще проводить такие встречи.