Альпинистимиз давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди
1 июнь куни Эверест чўққисига кўтарилган ҳамюртимиз Сергей Денисенко пойтахтимизга қайтиб келгач ҳукуматимиз томонидан муносиб тақдирланди. Бугун унинг ушбу муваффақияти шарафига катта тадбир бўлиб ўтди.
Альпинистимизни қутлаш учун ўтказилган маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг матбуот котиби Шерзод Асадов, шунингдек, кенг спорт жамоатчилиги ва ОАВ ходимлари иштирок этишди. Маросимда сўзга чиққан расмийлар ҳукуматимиз томонидан оммавий спорт ва соғлом турмуш тарзи тарғиботига қаратилаётган эътибор хусусида алоҳида тўхталиб ўтишди. Альпинистимизнинг юртимиз довруғини янада танитгани учун Абдужаббор Абдувоҳидов “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонини, Шерзод Асадов эса Президент совғаси – “Тrailblazer” автомашинаси ва унинг калитини Сергей Денисенкога топширишди. Ўз навбатида альпинистимиз таассуротлари билан ўртоқлашди.
“Альпинизмга қизиқишим она ватанимизнинг бой табиати, ундаги баланд тоғларнинг виқорлари сабабдир. Чўққини забт этиш учун 1.5 йил тайёрландим. Ушбу муваффақиятимизни яқинлашиб келаётган Мустақиллигимизнинг 30 йиллик шодиёнаси ва Ўзбекистон халқига бағишлайман. Президентимиз томонидан кўрсатилган бундай эътибордан мамнунман”, – деди қаҳрамонимиз.
Туризм ва спорт вазирлигига йиғилган мутасаддилар ҳамюртимизни қўлга киритилган муваффақият билан қутлаб, унинг келажакдаги фаолиятида янада улкан зафарлар тилаб қолишди.

Our climber was duly awarded
Our climber, Sergey Denisenko, who climbed Everest on June 1, was awarded by the government after returning to Tashkent. Today, a large festive event was held in honor of the climber.
The event was attended by Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan Abdujabbor Abduvahidov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov, Press Secretary of the President of the Republic of Uzbekistan Sherzod Asadov, representatives of the general sports community and the media. The officials who spoke particularly noted the attention paid by the government to the promotion of a healthy lifestyle and mass sports. Abdujabbor Abduvakhidov presented the climber with the honorary title "Uzbekistan Iftikhori", and Sherzod Asadov presented the president with a Traiblazer car, for the fact that Denisenko contributed to raising the country's image on the world stage. In turn, the climber shared his impressions.
"The reason for my passion for mountaineering is the rich nature of our country and unique mountain peaks. I have been preparing for 1.5 years to overcome the peak. I dedicate my achievement to the 30th anniversary of the independence of Uzbekistan and our generous people. I am very pleased with the attention paid by our Esteemed President, " the hero said.
The responsible persons who attended the event congratulated the climber on such a success and wished him good luck in his future activities.