Альпинистимиз давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди
1 июнь куни Эверест чўққисига кўтарилган ҳамюртимиз Сергей Денисенко пойтахтимизга қайтиб келгач ҳукуматимиз томонидан муносиб тақдирланди. Бугун унинг ушбу муваффақияти шарафига катта тадбир бўлиб ўтди.
Альпинистимизни қутлаш учун ўтказилган маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг матбуот котиби Шерзод Асадов, шунингдек, кенг спорт жамоатчилиги ва ОАВ ходимлари иштирок этишди. Маросимда сўзга чиққан расмийлар ҳукуматимиз томонидан оммавий спорт ва соғлом турмуш тарзи тарғиботига қаратилаётган эътибор хусусида алоҳида тўхталиб ўтишди. Альпинистимизнинг юртимиз довруғини янада танитгани учун Абдужаббор Абдувоҳидов “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонини, Шерзод Асадов эса Президент совғаси – “Тrailblazer” автомашинаси ва унинг калитини Сергей Денисенкога топширишди. Ўз навбатида альпинистимиз таассуротлари билан ўртоқлашди.
“Альпинизмга қизиқишим она ватанимизнинг бой табиати, ундаги баланд тоғларнинг виқорлари сабабдир. Чўққини забт этиш учун 1.5 йил тайёрландим. Ушбу муваффақиятимизни яқинлашиб келаётган Мустақиллигимизнинг 30 йиллик шодиёнаси ва Ўзбекистон халқига бағишлайман. Президентимиз томонидан кўрсатилган бундай эътибордан мамнунман”, – деди қаҳрамонимиз.
Туризм ва спорт вазирлигига йиғилган мутасаддилар ҳамюртимизни қўлга киритилган муваффақият билан қутлаб, унинг келажакдаги фаолиятида янада улкан зафарлар тилаб қолишди.

Наш альпинист достойно награждён
Наш альпинист, Сергей Денисенко, который 1 июня поднялся на вершину Эверест, после возвращения в Ташкент был награждён правительством. Сегодня состоялось большое праздничное мероприятие в честь альпиниста.
В мероприятии принимали участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувахидов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, пресс-секретарь Президента Республики Узбекистан Шерзод Асадов, представители широкой спортивной общественности и СМИ. Выступавшие официальные лица особо отметили уделяемое внимание со стороны правительства пропаганде здорового образа жизни и массового спорта. Абдужаббор Абдувахидов вручил альпинисту почётное звание «Узбекистон ифтихори», а Шерзод Асадов подарок президента — автомашину «Traiblazer», за то что Денисенко оказал вклад в поднятие имиджа страны на мировой арене. В свою очередь и альпинист поделился своими впечатлениями.
«Причиной моего увлечения альпинизмом является богатая природа нашей страны и неповторимые горные вершины. Я 1.5 года готовился чтобы преодолеть вершину. Своë достижение я посвящаю 30-летию независимости Узбекистана и нашему великодушному народу. Я очень рад оказанному вниманию со стороны нашего Уважаемого Президента», — сказал герой.
Ответственные лица, которые присутствовали на мероприятии, поздравили альпиниста с таким успехом и пожелали удачи в его дальнейшей деятельности.