Улар Токиога боришади: Нукуснинг шижоатли ўғлони Шерзод Мамутов
Бугун қиличбозлик бўйича ёш истеъдодли спортчиларимиздан бири Шерзод Мамутов билан “Улар Токиога боришади” лойиҳамизда батафсил танишамиз.
Шерзод Азаматович Мамутов 2002 йил 5 июнь куни Қорақалпоғистон Республикасида туғилган. Дастлаб Нукус шаҳрида Даурбек Жиемуратов қўл остида қиличбозлик сир-асрорларини ўргана бошлади. Ҳозирда уч карра Олимпия ўйинлари чемпиони Владимир Назлимов қўл остида шуғулланмоқда.
Спортчимиз 2018 йил терма жамоа таркибига жалб қилинган. Юқори истеъдод эгаси қисқа вақт ичида катта натижалар кўрсата бошлади. Шу йилнинг ўзида сабля бўйича ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатининг жамоавий йўналишида кумуш, бир йил ўтгач Иорданиядаги қитъа биринчилигида эса бронза медалини қўлга киритди.
Ҳозирча ёш спортчимизнинг қўлга киритган асосий ютуқлари шулардан иборат. Ишонамизки, унинг келажакдаги ғалабалари олдинда ва Янги Ўзбекистон учун улкан ғалабалар тақдим қилади.
Мамутов жорий йилнинг апрель ойида Тошкентда ўтган Осиё-Океания лицензион турнирида ғалаба қозониб, Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланмани қўлга киритди.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": a talented fencer from Nukus, Sherzod Mamutov
Today, as part of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo", you will learn interesting facts about one of the young and talented fencers Sherzod Mamutov.
Mamutov Sherzod Azamatovich was born on June 5, 2002 in Karakalpakstan. At first, he studied the secrets of fencing in Nukus under the guidance of Daurbek Zhyemuratov. Currently, he trains under the guidance of three-time Olympic champion Vladimir Nazlymov.
Since 2018, he was involved in the national team of Uzbekistan and soon proved himself as a talented and promising fencer. In the same year, at the Asian Youth Championship, he won a silver medal in the team direction, and a year later, in the continental championship in Jordan, he was awarded bronze.
So far, these are all significant results of Sherzod Mamutov. We hope that his victories are ahead and he will win many successes for the New Uzbekistan.
At the licensing tournament for the continents of Asia-Oceania, which was held in April this year in Tashkent, he won a license for the Tokyo Olympics.