Улар Токиога боришади: Нукуснинг шижоатли ўғлони Шерзод Мамутов
Бугун қиличбозлик бўйича ёш истеъдодли спортчиларимиздан бири Шерзод Мамутов билан “Улар Токиога боришади” лойиҳамизда батафсил танишамиз.
Шерзод Азаматович Мамутов 2002 йил 5 июнь куни Қорақалпоғистон Республикасида туғилган. Дастлаб Нукус шаҳрида Даурбек Жиемуратов қўл остида қиличбозлик сир-асрорларини ўргана бошлади. Ҳозирда уч карра Олимпия ўйинлари чемпиони Владимир Назлимов қўл остида шуғулланмоқда.
Спортчимиз 2018 йил терма жамоа таркибига жалб қилинган. Юқори истеъдод эгаси қисқа вақт ичида катта натижалар кўрсата бошлади. Шу йилнинг ўзида сабля бўйича ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатининг жамоавий йўналишида кумуш, бир йил ўтгач Иорданиядаги қитъа биринчилигида эса бронза медалини қўлга киритди.
Ҳозирча ёш спортчимизнинг қўлга киритган асосий ютуқлари шулардан иборат. Ишонамизки, унинг келажакдаги ғалабалари олдинда ва Янги Ўзбекистон учун улкан ғалабалар тақдим қилади.
Мамутов жорий йилнинг апрель ойида Тошкентда ўтган Осиё-Океания лицензион турнирида ғалаба қозониб, Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланмани қўлга киритди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: талантливый фехтовальщик из Нукуса Шерзод Мамутов
Сегодня в рамках проекта «Они будут защищать честь страны в Токио» вы узнаете интересные факты об одном из молодых и талантливых фехтовальщиков Шерзоде Мамутове.
Мамутов Шерзод Азаматович родился 5 июня 2002 года в Каракалпакстане. Сначала изучал секреты фехтования в Нукусе под руководством Даурбека Жиемуратова. В настоящее время тренируется под руководством трёхкратного Олимпийского чемпиона Владимира Назлымова.
С 2018 года был привлечён в состав сборной Узбекистана и уже вскоре проявил себя как талантливый и перспективный фехтовальщик. В том же году на чемпионате Азии среди молодёжи завоевал серебряную медаль в командном направлении, а спустя год, в первенстве континента в Иордании удостоился бронзы.
Пока что это все значительные результаты Шерзода Мамутова. Мы надеемся, что его победы впереди и он завоюет множество успехов для Нового Узбекистана.
На лицензионном турнире для континентов Азии-Океании, который проходил в апреле этого года в Ташкенте, он завоевал лицензию на Токийскую Олимпиаду.