Улар Токиога боришади: Кичик Олимпиададан каттаси сари одимлаётган Улуғбек Рашитов
“Улар Токиога боришади” лойиҳамиз давом этади. Бугун эътиборингизга ёш ва умидли таэквондочиларимиздан бири Улуғбек Рашитовнинг фаолияти ҳақидаги материални ҳавола қиламиз.
Улуғбек Исматуллаевич Рашитов 2002 йил 23 март куни Тошкент шаҳрида туғилган. 2008 йилдан таэквондо билан шуғулланади. Биринчи мураббийи Павел Хан. Ҳозир ҳам ушбу мураббий қўл остида шуғулланади.
Улуғбек 2014 йил кадетлар ўртасида мамлакат чемпионатида ғалаба қозонди ва ушбу тоифада терма жамоа таркибига қабул қилинди. 2017 йилдан халқаро майдондаги муваффақиятлари бошланди.
Таэквондочимиз 2018 йил Тунисда ўтган ўсмирлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида учинчи ўринни эгаллади. Бу эса унга Аргентинада ўтган ўсмирлар Олимпия ўйинларида иштирок этиш имконини тақдим қилди. Кичик Олимпиадада Рашитов кумуш медални қўлга киритди.
2019 йил Иорданияда ўтган ўсмирлар ўртасидаги Осиё чемпионати, кейинчалик Хитой мезбонлик қилган Бутунжаҳон ҳарбийлар ўйинлари ғолибига айланди.
Жорий йилнинг май ойида Иорданияда ўтган лицензион турнир орқали -68 кг вазн тоифасида Токио-2020 Олимпия ўйинлари йўлланмасига эга бўлди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: серебряный призёр юношеской Олимпиады Улугбек Рашитов, примет участие в Токио-2020
Продолжаем наш проект «Они будут защищать честь страны в Токио». На этот раз мы подготовили материал о молодом и талантливом таэквондисте Улугбеке Рашитове.
Рашитов Улугбек Исматуллаевич родился 23 марта 2002 года в Ташкенте. С 2008 года занимается таэквондо. Первый тренер — Павел Хан. И в настоящее время тренируется под руководством этого специалиста.
В 2014 году в первенстве страны среди кадетов одержал победу и был принят в состав сборной в этой категории. С 2017 года начал достигать успехов на международной арене.
В 2018 году на чемпионате мира среди юниоров в Тунисе таэквондист занял 3 место. Этот результат позволил Рашитову стать участником юношеской Олимпиады в Аргентине. В этих Играх он завоевал серебряную медаль.
В 2019 году на чемпионате Азии среди юниоров, затем, в том же году, на Всемирных военных играх в Китае, Улугбек Рашитов стал победителем.
На лицензионном турнире который состоялся в мае месяце этого года завоевал лицензию на Токийскую Олимпиаду в весовой категории -68 кг.