Улар Токиога боришади: Кичик Олимпиададан каттаси сари одимлаётган Улуғбек Рашитов
“Улар Токиога боришади” лойиҳамиз давом этади. Бугун эътиборингизга ёш ва умидли таэквондочиларимиздан бири Улуғбек Рашитовнинг фаолияти ҳақидаги материални ҳавола қиламиз.
Улуғбек Исматуллаевич Рашитов 2002 йил 23 март куни Тошкент шаҳрида туғилган. 2008 йилдан таэквондо билан шуғулланади. Биринчи мураббийи Павел Хан. Ҳозир ҳам ушбу мураббий қўл остида шуғулланади.
Улуғбек 2014 йил кадетлар ўртасида мамлакат чемпионатида ғалаба қозонди ва ушбу тоифада терма жамоа таркибига қабул қилинди. 2017 йилдан халқаро майдондаги муваффақиятлари бошланди.
Таэквондочимиз 2018 йил Тунисда ўтган ўсмирлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида учинчи ўринни эгаллади. Бу эса унга Аргентинада ўтган ўсмирлар Олимпия ўйинларида иштирок этиш имконини тақдим қилди. Кичик Олимпиадада Рашитов кумуш медални қўлга киритди.
2019 йил Иорданияда ўтган ўсмирлар ўртасидаги Осиё чемпионати, кейинчалик Хитой мезбонлик қилган Бутунжаҳон ҳарбийлар ўйинлари ғолибига айланди.
Жорий йилнинг май ойида Иорданияда ўтган лицензион турнир орқали -68 кг вазн тоифасида Токио-2020 Олимпия ўйинлари йўлланмасига эга бўлди.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": silver medalist of the Youth Olympics Ulugbek Rashitov, will take part in Tokyo 2020
We continue our project "They will defend the honor of the country in Tokyo". This time we have prepared a material about a young and talented taekwondo practitioner Ulugbek Rashitov.
Rashitov Ulugbek Ismatullayevich was born on March 23, 2002 in Tashkent. Since 2008, he has been engaged in taekwondo. The first coach is Pavel Khan. And he is currently training under the guidance of this specialist.
In 2014, he won the national championship among cadets and was accepted into the national team in this category. Since 2017, he began to achieve success in the international arena.
In 2018, at the World Junior Championships in Tunisia, the taekwondo athlete took 3rd place. This result allowed Rashitov to become a participant of the Youth Olympics in Argentina. In these Games, he won a silver medal.
In 2019, at the Asian Junior Championship, then, in the same year, at the World Military Games in China, Ulugbek Rashitov became the winner.
At the licensed tournament that took place in May of this year, he won a license for the Tokyo Olympics in the weight category -68 kg.