Бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоасига
Сиз, азизлар шу йил 24-31 май кунлари Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида бўлиб ўтган бокс бўйича Осиё чемпионатида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб, азму шижоатли ўзбек фарзандлари қандай буюк ишларга қодир эканини яна бир бор яққол намоён этдингиз.
Сизларнинг мана шундай ёрқин ғалабангиз ва унинг омиллари ҳақида сўз юритар эканмиз, мамлакатимизда кейинги йилларда жисмоний тарбия ва спорт соҳасини ривожлантиришга алоҳида эътибор берилаётганини алоҳида таъкидлаш ўринлидир.
Ана шундай юксак эътибор туфайли ёшларимиз ўртасида спортнинг бошқа турлари қатори боксга бўлган меҳр ва қизиқиш ҳам тобора ортиб бормоқда.
Ҳеч шубҳасиз, бу борада ўзининг шонли анъаналарига эга бўлган ўзбек бокс мактабининг сиздек муносиб вакилларининг жаҳон майдонларида эришаётган улкан ютуқлари ҳам беқиёс роль ўйнамоқда.
Бундан беш йил олдин айнан сизларнинг юксак маҳорат ва матонатингиз билан Бразилиянинг Рио-де-Жанейро шаҳрида бўлиб ўтган XXXI ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон чарм қўлқоп усталари жаҳоннинг энг қудратли ва етакчи бокс жамоалари қаторига кўтарилгани барчамизга чексиз ғурур ва ифтихор бағишлайди.
Сизлар кейинги йилларда ана шу ютуқларни янада мустаҳкамлаб, 3 та Осиё биринчилиги, Осиё ўйинлари ва 2019 йили Россиянинг Екатеренбург шаҳрида ўтказилган жаҳон чемпионатида барча рақибларни ортда қолдириб, умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритганингиз таҳсинга сазовордир.
Ўзбек боксининг шуҳратини келгусида жаҳон миқёсида кенг тараннум этиш, ушбу спорт турини ёшларимиз ўртасида янада оммалаштириш мақсадида яқинда махсус қарор қабул қилганимиз сизларга яхши маълум, албатта.
Мазкур ҳужжатда қарийб бир асрлик бой тарих ва анъаналарга эга бўлган ўзбек бокс мактабини янада ривожлантириш, унинг жаҳон спортидаги етакчилик мавқеини мустаҳкамлаш, ёшларимиз ўртасидан янги Осиё, жаҳон ва Олимпия чемпионлари етишиб чиқишини таъминлаш бўйича зарур чора-тадбирлар белгиланганини айтиб ўтишни истардим.
Шу ўринда мамлакатимизда хотин-қизлар спорти, хусусан, аёллар бокси ҳам изчил ривожланиб бораётганини қайд этиш лозим. Сизлар ғолибликни қўлга киритган Осиё чемпионатида Тўмарис ва Барчинойдек ботир ва довюрак момоларимизнинг муносиб давомчилари бўлган жасур қизларимиз ҳам фаол иштирок этиб, 1 та олтин, 5 та кумуш ва 2 та бронза медалини қўлга киритганлари ҳаммамизни қувонтиради.
Бу ҳақда гапирганда, яқинда ёшлар ўртасида бўлиб ўтган дунё биринчилигида ўзбек қизи Нигина Ўктамова миллий тарихимизда биринчи марта хотин-қизлар орасида “жаҳон чемпиони” деган юксак шарафга муяссар бўлганини фахр билан тилга оламиз.
Ишонаманки, бу ҳали бошланиши. Келгусида қизларимиз бундан ҳам юксак ғалабалари билан жаҳон бокс оламини ҳайратга солади, албатта.
Азиз ғолиб ва музаффар фарзандларим!
Сизларнинг Осиё чемпионатида эришган улкан ютуғингиз энг улуғ, энг азиз байрамимиз – Мустақиллигимизнинг 30 йиллик шодиёнасига муносиб совға бўлди.
Сизлар ушбу ғалабангиз билан халқимизга янада кўтаринки кайфият, катта ва қувонч олиб келдингиз.
Бундай муваффақиятлар замирида тажрибали мураббийлар ва федерация ходимларининг кечаю кундуз қилаётган тинимсиз меҳнати, фахрийларимизнинг йиллар давомида тўплаган буюк ва бебаҳо мероси, халқимиз ва ҳурматли ота-оналарингизнинг дуолари мужассам, десак, ҳар томонлама тўғри бўлади.
Яқинда Токио шаҳрида бошланадиган Олимпия ўйинларида ҳам сизларга мана шундай улкан зафар ва омадлар ёр бўлсин!
Жаҳон спорт майдонларида Ватанимиз байроғини янада баланд кўтариб, унинг шон-шуҳратини оширишда барчангизга сиҳат-саломатлик, куч-ғайрат ва янги-янги ғалабалар тилайман.

Cборной команде Узбекистана по боксу
Вы достойно защитили честь нашей Родины на чемпионате Азии по боксу, проходившем 24-31 мая этого года в городе Дубаи Объединенных Арабских Эмиратов, и еще раз ярко продемонстрировали, на какие великие свершения способна смелая и целеустремленная молодежь Узбекистана, полная энергии и решимости.
Говоря о вашей замечательной победе, необходимо отметить, что за ней стоит то огромное внимание, которое в последние годы уделяется в нашей стране развитию физической культуры и спорта.
Благодаря такому пристальному вниманию у нашей молодежи все более возрастает интерес и стремление овладевать всеми видами спорта, особенно боксом.
Несомненно, важную роль в этом играют большие успехи на мировых аренах, достигаемые вами, достойными представителями узбекской школы бокса, имеющей свои славные традиции.
Все мы с гордостью вспоминаем, как пять лет назад на XXXI летних Олимпийских играх в бразильском городе Рио-де-Жанейро, именно благодаря своему высокому профессионализму и непоколебимой воле, мастера кожаной перчатки Узбекистана поднялись на пьедестал почета вместе с сильнейшими и ведущими боксерскими командами мира.
Заслуживает внимания, что за последние годы вы еще более укрепили свои позиции и продолжили победное шествие, оставляя позади соперников на трех первенствах Азии, Азиатских играх и чемпионате мира, состоявшемся в 2019 году в российском городе Екатеринбурге, где вы завоевали первое место в общекомандном зачете.
Как вы знаете, в целях укрепления славы узбекского бокса в мировом масштабе, дальнейшей популяризации этого вида спорта среди молодежи недавно было принято специальное постановление.
В нем определены необходимые меры по дальнейшему развитию узбекской школы бокса, имеющей почти вековую историю и богатые традиции, по укреплению ее лидирующих позиций в мировом спорте, обеспечению воспитания среди нашей молодежи новых чемпионов Азии, мира и победителей Олимпиад.
В этой связи следует отметить, что в нашей стране также последовательно развивается женский спорт, в том числе женский бокс. Отрадно, что в чемпионате Азии, ставшем для вас победным, также активно участвовали наши отважные девушки, будучи достойными преемницами таких храбрых героинь, как Тумарис и Барчиной, они завоевали 1 золотую, 5 серебряных и 2 бронзовые медали.
Мы горды тем, что на недавнем мировом первенстве среди молодежи узбекская девушка Нигина Уктамова впервые в истории нашей страны была удостоена высокого звания чемпиона мира среди женщин.
Убежден, что это только начало. Несомненно, в будущем наши девушки своими высокими достижениями и победами еще не раз смогут удивить и восхитить поклонников мирового бокса.
Уважаемые спортсмены, мои мужественные сыновья и дочери!
Ваша грандиозная победа на чемпионате Азии стала достойным подарком к самому великому, самому дорогому празднику – 30-й годовщине независимости нашей Родины.
Своей победой вы воодушевили наш народ, подарили радость и праздничное настроение.
В основе таких успехов лежит неустанный, кропотливый труд опытных тренеров и сотрудников федерации, большое и бесценное наследие, оставленное ветеранами спорта, поддержка и благословение народа и уважаемых родителей.
Пусть на предстоящих Олимпийских играх в городе Токио вас ждут удача и такие же замечательные победы!
Желаю вам здоровья, сил, энергии, новых достижений на пути к заветным целям, чтобы флаг нашей Родины высоко реял над мировыми спортивными аренами, прославляя ее на весь мир.