Турсуной Жабборова жаҳон чемпионлигини қўлга киритди
Пойтахтимизда оғир атлетика бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионати давом этмоқда. Бироз аввал ҳамюртимиз Турсуной Жабборова -87 кг вазн тоифасида мутлақ жаҳон чемпионлигини қўлга киритди.
Ҳамюртимиз ҳар икки дастур ва икки кураш якунида барча рақибларини сезиларли даражадаги тафовут билан ортда қолдиришга муваффақ бўлди. Спортчимиз даст кўтаришда 111 кг, силтаб кўтаришда эса 133 кг тошни бўйсундира олди. Якунда 244 кг натижа кўрсатган Жабборова энг яқин таъқибчисини 33 кгга ортда қолдирди.
Оғир атлетика бўйича U20 ЖЧ
Қизлар, -87 кг
1. Турсуной Жабборова (Ўзбекистон) – 244 (111+133)кг;
2. Элизабет Оуэнс (АҚШ) – 211 (93+118) кг;
3. Екта Жамали (Эрон) – 208 (98+116)кг.
Дастур якунида МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов Халқаро оғир атлетика федерацияси Бош котиби Муҳаммад Жалуд билан кўришиб, мусобақа таассуротлари ҳақида фикр алмашишди. МОҚ раҳбарияти спортчиларимиз билан ўтган учрашувда ўзларининг самимий тилакларини билдириб ўтди.

The World Youth Weightlifting Championship continues in the capital. A few minutes ago, our girl Tursuna Zhabborova became the champion in the weight category — 87 kg.
According to the results of the jerk and push, as well as the two-man event, Zhabborova beat her rivals by a large margin. In the snatch, she showed a result of 111 kg, and in the clean and jerk of 133 kg (according to the results of the double event, 244 kg).
U20 Weightlifting World Cup
Girls, -87 kg
1. Tursunoy Zhabborova (Uzbekistan) - 244 (111+133) kg;
2. Elizabeth Owens (USA) – 211 (93+118) kg;
3. Ekta Zhamali (Iran) – 208 (98+116) kg.
At the end of the program, the chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, and his first deputy, Ravshan Irmatov, met with the Secretary General of the International Weightlifting Federation, Muhammad Zhalud, and exchanged views on the championship. During the meeting with the athletes, the head of the NOC expressed his warm wishes to them.