Улар Токиога боришади: Коллекциясини Олимпиада олтини билан ҳам тўлдиришга аҳд қилган Миразизбек Мирзаҳалилов
Бокс бўйича терма жамоамиз вакиллари орасида Миразизбек Мирзаҳалиловдан ҳам катта натижалар кутмоқдамиз. “Улар Токиога боришади” лойиҳамизнинг ушбу сонида қувалик боксчимиз ҳақида гаплашамиз.
Миразизбек Мирзакарим ўғли Мирзаҳалилов 1995 йил 27 февраль куни Фарғона вилоятида таваллуд топган. 2006 йилдан бокс билан шуғулланади. Мураббийи Баҳодир Эркаев.
Боксчимиз 2014 йилдан асосий ютуқларга эриша бошлади. Мамлакат чемпионатидаги муваффақиятли иштирокдан сўнг терма жамоа таркибига қабул қилинди. -56 кг вазн тоифасида 2018 йил Индонезиянинг Жакарта шаҳрида ўтган Осиё ўйинларида, бир йил ўтиб Бангкокда ўтган Осиё чемпионатида олтин медални қўлга киритди. 2019 йил Россия Федерациясининг Екатеринбург шаҳри мезбонлик қилган дунё биринчилигида ҳам боксчимиз тенгсиз эканлигини исботлади. Унинг коллекциясидан Олимпиада олтин медалининг жой олиши қолган холос.
Жорий йилнинг 3 апрель куни “Ҳумо арена” муз саройи мезбонлик қилган профессионал бокс оқшомида ўз дебютини ўтказди ва муддатидан аввал ғалабага эришди.
Мирзаҳалилов ҳукуматимиз томонидан “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвони билан тақдирланган.
2020 йил Иорданияда ўтган Осиё-Океания лицензион мусобақасидаги иштироки орқали Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олган.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: Миразиз Мирзахалилов, который хочет пополнить свою коллекцию Олимпийским золотом
Среди представителей сборной Узбекистана по боксу, мы возлагаем большие надежды на Миразиза Мирзахалилова. На этот раз в рамках проекта «Они будут защищать честь страны в Токио» мы вам расскажем о боксёре из Ферганы.
Мирзахалилов Миразиз Мирзакаримович родился 27 февраля 1995 года в Фергане. С 2006 года занимается боксом. Тренер — Баходир Эркаев.
Боксёр с 2014 года начал достигать успехов. В частности, после победоносного участия на чемпионате страны был принят в состав сборной Узбекистана.В 2018 году на Азиатских играх в Индонезии, спустя год на чемпионате Азии в Бангкоке завоевал золотые медали. В 2019 году на чемпионате мира Мирзахалилов снова стал золотым призёром. В его коллекции нехватает только Олимпийского золота.
3 апреля в ледовом дворце «Хумо Арена» Ташкента состоялся вечер профессионального бокса. В этом вечере Миразиз провёл свой первый бой в профессиональном ринге и следует отметить, что он был успешно завершён для Мирзахалилова.
Награжден почётным званием «Узбекистон ифтихори».
В 2020 году на лицензионном соревновании для континентов Азии-Океании завоевал лицензию на Токийскую Олимпиаду.