Улар Токиога боришади: Коллекциясини Олимпиада олтини билан ҳам тўлдиришга аҳд қилган Миразизбек Мирзаҳалилов
Бокс бўйича терма жамоамиз вакиллари орасида Миразизбек Мирзаҳалиловдан ҳам катта натижалар кутмоқдамиз. “Улар Токиога боришади” лойиҳамизнинг ушбу сонида қувалик боксчимиз ҳақида гаплашамиз.
Миразизбек Мирзакарим ўғли Мирзаҳалилов 1995 йил 27 февраль куни Фарғона вилоятида таваллуд топган. 2006 йилдан бокс билан шуғулланади. Мураббийи Баҳодир Эркаев.
Боксчимиз 2014 йилдан асосий ютуқларга эриша бошлади. Мамлакат чемпионатидаги муваффақиятли иштирокдан сўнг терма жамоа таркибига қабул қилинди. -56 кг вазн тоифасида 2018 йил Индонезиянинг Жакарта шаҳрида ўтган Осиё ўйинларида, бир йил ўтиб Бангкокда ўтган Осиё чемпионатида олтин медални қўлга киритди. 2019 йил Россия Федерациясининг Екатеринбург шаҳри мезбонлик қилган дунё биринчилигида ҳам боксчимиз тенгсиз эканлигини исботлади. Унинг коллекциясидан Олимпиада олтин медалининг жой олиши қолган холос.
Жорий йилнинг 3 апрель куни “Ҳумо арена” муз саройи мезбонлик қилган профессионал бокс оқшомида ўз дебютини ўтказди ва муддатидан аввал ғалабага эришди.
Мирзаҳалилов ҳукуматимиз томонидан “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвони билан тақдирланган.
2020 йил Иорданияда ўтган Осиё-Океания лицензион мусобақасидаги иштироки орқали Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олган.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Miraziz Mirzakhalilov, who wants to add Olympic gold to his collection
Among the representatives of the Uzbekistan national boxing team, we have high hopes for Miraziz Mirzakhalilov. This time, as part of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo", we will tell you about a boxer from Fergana.
Mirzakhalilov Miraziz Mirzakarimovich was born on February 27, 1995 in Fergana. Since 2006, he has been engaged in boxing. The coach is Bahodir Erkaev.
The boxer began to achieve success in 2014. In particular, after a victorious participation in the national championship, he was accepted into the national team of Uzbekistan.In 2018, at the Asian Games in Indonesia, a year later at the Asian Championship in Bangkok, he won gold medals. In 2019, Mirzakhalilov again became a gold medalist at the World Championships. His collection lacks only Olympic gold.
On April 3, an evening of professional boxing was held at the Humo Arena Ice Palace in Tashkent. This evening, Miraziz held his first fight in a professional ring and it should be noted that it was successfully completed for Mirzakhalilov.
He was awarded the honorary title "Uzbekistan Iftikhori".
In 2020, at the licensing competition for the continents of Asia-Oceania, he won a license for the Tokyo Olympics.