Ханчжоу-2022, Париж-2024: Танзила Норбоева ва Азиз Абдуҳакимов велоспортчиларимизнинг тайёргарлик режалари билан танишди
Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси томонидан Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик юзасидан йиғилиш ўтказилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати раиси, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси раиси Танзила Норбоева, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, шунингдек, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси мутасаддилари иштирок этишди.
Даставвал федерация бош котиби Козим Ўринбойхўжаев Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж -2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик юзасидан амалга оширилаётган ишлар хусусида маълумот берди.
Миллий терма жамоа аъзоларини мазкур комплекс мусобақаларга тайёрлаш учун таклиф этилган ва айни пайтда мамлакатимизда бўлиб турган Россия терма жамоасининг собиқ тренери, 2011 йилдан 2020 йилгача Американинг «Novo Nordisk» профессионал жамоаси мураббийи бўлган Глеб Гройсманнинг таклифлари тингланди.
Мутасаддилар велоспортчилар учун қулай шарт-шароитлар яратиш, мавжуд муаммоларни бартараф этиш ҳамда спортчиларга мотивация бўладиган дастур ва лойиҳаларни ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлашди. Мусобақаларга тайёргарлик жараёнларида халқаро тажрибадан фойдаланиш лозимлиги ҳам алоҳида айтилди.
Йиғилишда, шунингдек, Париж-2024 Олимпия ўйинларига муносиб тайёрланиш ва лицензиялар сонини кўпайтириш учун ташкил этилган профессионал клубнинг тақдимоти ҳам ўтказилди.

Ханчжоу-2022, Париж-2024: Танзила Нарбаева и Азиз Абдухакимов ознакомились с планами подготовки велоспортсменов
Федерация велосипедного спорта Узбекистана провела презентацию по поводу подготовки к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. В мероприятии присутствовали председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и федерации велосипедного спорта Узбекистана Танзила Нарбаева, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, а также, ответственные лица федерации велосипедного спорта Узбекистана.
В начале презентации Генеральный секретарь федерации Козим Уринбойхужаев подробно доложил о реализованных планах в ходе подготовки к Ханчжоу-2022 и Париж-2024.
Заслушаны предложения бывшего наставника сборной России и тренера американской профессиональной команды «Novo Nordisk» с 2011 по 2020 год Глеба Гройсмана, который был приглашен для подготовки членов сборной Узбекистана к этим международным соревнованиям. В настоящее время Гройсман находится в столице.
Официальные лица подчеркнули необходимость создания всех условий для велоспортсменов, решения существующих проблем и разработки программ и проектов, которые будут мотивировать спортсменов. Было отмечено, что при подготовке к соревнованиям необходимо использовать международный опыт.
На встрече также была представлена презентация профессионального клуба, созданного для подготовки к Олимпийским играм 2024 года в Париже (Франция) и увеличения количества лицензий.