МОҚ раҳбари замонавий бешкураш федерациясининг истиқболли режалари билан танишди
МОҚ раҳбарияти Олимпия спорт турлари бўйича федерация ва ассоциациялар билан Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига кўрилаётган тайёргарлик режаларини муҳокама қилишда давом этади. Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Ўзбекистон замонавий бешкураш федерациясининг мазкур мусобақаларга олиб борилаётган тайёргарлик режалари билан танишди. Ушбу учрашувда Баҳромжон Газиев бошчилигидаги Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси мутасаддилари ва МОҚ вакиллари ҳам иштирок этишди.
Суҳбат давомида федерация раҳбарияти ўз режалари билан таништирди. Тақдим қилинган маълумотларга кўра, ҳозирда ёшлар терма жамоаси Қирғизистонда халқаро ўқув-машғулот йиғинини ўтказмоқда. Шундан сўнг жамоа бир нечта халқаро турнирларда иштирок этиши кўзда тутилган. Келажакда ушбу жамоа дастлаб Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида иштирок этиши, кейинчалик Париж-2024 Олимпия ўйинларида қатнашиши кўзда тутилган.
Мутасаддилар бу борада Садриддин Қобилжонов, Александр Кутьянудис, Самира Абзалова каби ёш спортчиларимизнинг имкониятларини юқори баҳолашмоқда. Шунингдек, келажакда ушбу спорт туридан Париж-2024 Олимпия ўйинларига ҳам 2 та йўлланма олиш имконияти мавжудлиги кўрсатиб ўтилди. Ўз навбатида, МОҚ раҳбари федерациянинг режаларини қўллаб-қувватлади ва Қўмита томонидан ёрдам кўрсатишга тайёр эканлигини билдирди.

Председатель НОК ознакомился с перспективными планами федерации современного пятиборья
Руководство НОК продолжает рассматривать планы подготовки федераций и ассоциаций по Олимпийским видам спорта к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов ознакомился с планами федерации современного пятиборья Узбекистана. На встрече принимали участие представители федерации современного пятиборья Узбекистана во главе с председателем Бахромжоном Газиевым и ответственные лица НОК.
В ходе беседы руководство федерации представило свои планы. Согласно предоставленной информации, молодёжная сборная в настоящее время проводит международные учебно-тренировочные сборы в Кыргызстане. После этого команда примет участие в нескольких международных турнирах. В будущем команда будет участвовать на Азиатских играх 2022 года в Ханчжоу, а затем и на Олимпийских играх 2024 года в Париже.
Специалисты высоко оценивают возможности Садриддина Кобилжанова, Александра Кутьянудиса и Самиры Абзаловой. Также было отмечено, что в будущем есть возможность завоевать 2 лицензии по этому виду спорта на Парижские Олимпийские игры 2024 года. В свою очередь, глава МОК поддержал планы федерации и выразил готовность оказать содействие со стороны Комитета.