Улар Токиога боришади: Фарғоналик Халқаро тоифадаги спорт устаси Расулжон Абдураҳимов
“Улар Токиога боришади” рукни остида бўлажак Олимпия ўйинларига йўлланма олган атлетларимиз билан таништиришда давом этамиз. Бугун спорт гимнастикаси бўйича Токио-2020 лицензиати Расулжон Абдураҳимов ҳақида гаплашамиз.
Расулжон Шуҳрат ўғли Абдураҳимов 1996 йил 3 октябрь куни Фарғонада туғилган. 7 ёшидан спорт гимнастикаси билан шуғулланади. Биринчи мураббийи Одилжон Сулаймонов. Халқаро тоифадаги спорт устаси.
Спортчимиз 2006 йил Республика Олимпия захиралари коллежига қабул қилинди ва 3 йил ичида терма жамоага жалб этилди. 2015 йилдан то ҳозиргача терма жамоа катта мураббийи Руслан Иргашев қўл остида шуғулланмоқда.
2012 йилдан халқаро мусобақаларда иштирок этиб, ўз маҳоратини ошириб бормоқда. Мамлакат чемпионати ва бир нечта халқаро мусобақаларда кўп карра ғолиб ва совриндор бўлган.
2014 йил Жанубий Корея, 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида терма жамоамиз шарафини ҳимоя қилган. 2019 йил Мўғулистон пойтахтида ўтган Осиё чемпионатининг кўпкураш йўналишида 81.733 балл жамғариб, Халқаро тоифадаги спорт устаси талабини бажарди.
2019 йил Германияда ўтган лицензион жаҳон чемпионатидаги иштироки орқали Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олган ва ҳозирда унга қизғин тайёргарлик олиб бормоқда.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: мастер спорта международного класса из Ферганы — Расулжон Абдурахимов
Продолжаем вас знакомить с лицензиатами Олимпиады, которые будут защищать честь страны на Олимпийских играх Токио-2020. Сегодня мы приведём несколько интересных фактов о лицензиате Токийской Олимпиады по спортивной гимнастике Расулжоне Абдурахимове.
Абдурахимов Расулжон Шухратович родился 3 октября 1996 года в Фергане. С 7 лет занимается спортивной гимнастикой. Его первый тренер — Одилжон Сулаймонов. Мастер спорта международного класса.
В 2006 году поступил в Республиканский колледж Олимпийского резерва и в течении 3-х лет был привлечён в состав сборной Узбекистана. С 2015 тренируется под руководством Руслана Иргашева.
С 2012 года выступает на международных соревнованиях, повышая свой опыт и мастерство. Многократный победитель и призёр чемпионата страны и международных соревнований.
Защищал честь Узбекистана на Азиатских играх 2014 года в Инчеоне и 2018 года в Индонезии. В 2019 году на чемпионате Азии в Монголии в направлении многоборья набрал 81.733 баллов и выполнил норматив Мастера спорта международного класса.
В 2019 году на лицензионном чемпионате мира в Штутгарде (Германия) завоевал лицензию на Олимпийские игры Токио-2020. В настоящее время упорно готовится к предстоящей Олимпиаде.