“Улар Токиога боришади”: Зулфияхоним издоши Дилноза Раҳматова
Миллий Олимпия қўмитаси Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олган атлетларимиз билан яқиндан таништиришда давом этади. Бугун каноэда эшкак эшиш бўйича терма жамоамиз вакили Дилноза Раҳматованинг фаолияти билан яқиндан танишамиз.
Дилноза Бакир қизи Раҳматова 1997 йил 7 февраль куни Тошкент вилоятида туғилган. Халқаро тоифадаги спорт устаси. Мураббийи Рустам Мирзадияров.
Спортчимиз каноэда эшкак эшиш бўйича яккалик ва жуфтлик баҳсларида (Нилуфар Зокирова билан) юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб келмоқда. Раҳматова ушбу йўналишларида ўсмирлар, ёшлар ва катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатларида мунтазам равишда шоҳсупадан ўрин олиб келган.
2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида жуфтлик баҳсларида кумуш (500 метр), яккалик пойгасида эса (200 метр) бронза медали соҳиби бўлди.
2019 йил августда Венгриянинг Сегед шаҳрида ўтган жаҳон чемпионатида 200 метр масофага кечган жуфтлик баҳсларида бронза медалига эга чиқди. Айни шу жаҳон чемпионатида 500 метр масофага ўтган жуфтлик баҳсида эса маррага бешинчи бўлиб етиб келди ва Токио Олимпиадасига йўлланма олди. “Миллий спорт мукофоти-2019” танловида “Йилнинг энг яхши аёл спортчиси” номига сазовор бўлган. Шунингдек, спортчимиз Зулфия номидаги Давлат мукофоти лауреати ҳисобланади.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": another heroine of the project Dilnoza Rakhmatova
We continue to introduce you to the licensees of the Olympiad within the framework of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today we will tell you about the activities of the representative of the Uzbek national canoeing team Dilnoza Rakhmatova.
Dilnoza Bakirovna Rakhmatova was born on February 7, 1998 in the Tashkent region. Master of sports of international class. The coach is Rustam Mirzadiyarov.
The athlete adequately defends the honor of Uzbekistan in singles and doubles in canoeing (in doubles together with Nilufar Zokova). She has repeatedly risen to the podium of the World championships among juniors, youth and adults.
At the 2018 Asian Games, she won a silver medal together with Nilufar Zokova (doubles, 500 meters), and also became a bronze medalist in the 200-meter single swim.
At the World Championships, which took place in the city of Tseged, Hungary (2019), in the doubles (200 meters distance), together with Nilufar Zokova, they won bronze, in addition, they finished fifth at the 500 meters distance and were awarded a ticket to the Tokyo Olympic Games. At the award ceremony of the "National Sports Award — 2019", she was recognized as the "Best Athlete of the Year". Also, he is a laureate of the State Prize "Zulfiya".