Енгил атлетика федерациясининг ошхонасида аянчли ҳолат
МОҚ раҳбариятининг Токио-2020 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётган федерация ва ассоциациялар базаларига уюштираётган ташрифи давом этади. Шу кунларда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида бўлди.
МОҚ раҳбари кутилмаганда ўз йўналишини стадион томон эмас, базадаги ошхона тарафга ўзгартириб юборди. Таассуфки, у ердаги муҳит ҳар қандай инсоннинг меъдасига тегар эди. Тартибсизлик ошхонадаги энг арзимас деталь бўлиб, ичкарида бир-биридан хунук ҳолатларни учратиш мумкин. Газ плитасининг устидаги ҳаво ҳайдаш тизимига ёпишиб кетган ёғ доғларидан ошхонанинг неча йиллик “тарих”га эга эканига гувоҳ бўласиз. Музлатгичда сақланаётган гўшт ва истеъмолга яроқсиз помидорларнинг туриши бошқа маҳсулотларнинг ҳам сифатига салбий таъсир ўтказиши табиий. Бунинг натижасида Олимпия ўйинларидек нуфузли мусобақага тайёрланаётган атлетларимизда ошқозон-ичак касалликлари пайдо бўлиши ҳеч гап эмас.
Ушбу ошхонада енгил атлетика бўйича асосий терма жамоамиздан ташқари мазкур спорт тури бўйича республика Олий спорт маҳорати мактаби ходимлари ва мураббийлари ҳам тамадди қилишади. Аянчли ҳолатдан кейин МОҚ раиси зудлик билан федерация мутасаддиларига вазиятни қисқа фурсат ичида яхшилаш, базага Санитар-эпидемиологик марказдан махсус гуруҳни чақириб, ҳолат юзасидан чуқур таҳлилий ўрганишларни ташкил қилиш бўйича кўрсатма берди.
Шундан сўнг вазият юзасидан МОҚ анжуманлар залида тезкор йиғилиш ўтказилди. Унда Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, Абдушукур Садиков бошчилигида РСТИАМ мутасаддилари иштирок этишди. МОҚ раҳбарияти федерациялардаги бундай ҳолатдан узил-кесил қониқмаслиги айтиб, вазиятга кескин танқидий муносабат билдирди. Базалардаги санитар-эпидемиологик ҳолатни назоратга олиш, қисқа фурсат ичида барча камчиликларни бартараф этиш бўйича тегишли мутасаддиларга топшириқлар берди.

Плачевная ситуация в столовой федерации лёгкой атлетики
Руководство НОК продолжает посещает спортивные базы федераций и ассоциаций, которые готовятся к Олимпийским и Паралимпийским играм Токио-2020. Председатель НОК Рустам Шаабдурахманов посетил федерацию лёгкой атлетики Узбекистана.
К сожалению, атмосфера в федерации очень угнетает и расстраивает человека. Одно из самых больших недостатков наблюдалось в столовой. В частности, вытяжка на кухне очень грязная, и это свидетельствует о том, что тут давно не было элементарной уборки. В холодильнике хранятся испорченные помидоры и мясо, благодаря которым разумеется, и остальные продукты нельзя будет употреблять. Подумайте только, ведь питаясь в таких условиях, наши атлеты, которые готовятся к предстоящей Олимпиаде, легко могут подцепить инфекции.
Помимо представителей сборной по лёгкой атлетике, в этой столовой также питаются и сотрудники, тренеры Республиканской школы Высшего спортивного мастерства. После изучения состояния столовой и кухни, председатель НОК дал строгие поручения ответственным лицам федерации в самый короткий срок устранить проблему, вызвать рабочую группу из Санитарно-эпидемиологической станции и полностью проанализировать ситуацию.
Также, в связи с этой ситуацией, в здании НОК состоялось экстренное собрание, в котором приняли участие Рустам Шаабдурахманов и его заместитетль Шерзод Ташматов, представители РНПЦСМ во главе с Абдушукуром Садиковым. Руководство НОК выразило крайнее недовольство подобной ситуацией, которая происходит в федерациях и поручило соответствующим должностным лицам контролировать санитарно-эпидемиологическую ситуацию на базах и незамедлительно устранить существующие проблемы.