Енгил атлетика федерациясининг ошхонасида аянчли ҳолат
МОҚ раҳбариятининг Токио-2020 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётган федерация ва ассоциациялар базаларига уюштираётган ташрифи давом этади. Шу кунларда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида бўлди.
МОҚ раҳбари кутилмаганда ўз йўналишини стадион томон эмас, базадаги ошхона тарафга ўзгартириб юборди. Таассуфки, у ердаги муҳит ҳар қандай инсоннинг меъдасига тегар эди. Тартибсизлик ошхонадаги энг арзимас деталь бўлиб, ичкарида бир-биридан хунук ҳолатларни учратиш мумкин. Газ плитасининг устидаги ҳаво ҳайдаш тизимига ёпишиб кетган ёғ доғларидан ошхонанинг неча йиллик “тарих”га эга эканига гувоҳ бўласиз. Музлатгичда сақланаётган гўшт ва истеъмолга яроқсиз помидорларнинг туриши бошқа маҳсулотларнинг ҳам сифатига салбий таъсир ўтказиши табиий. Бунинг натижасида Олимпия ўйинларидек нуфузли мусобақага тайёрланаётган атлетларимизда ошқозон-ичак касалликлари пайдо бўлиши ҳеч гап эмас.
Ушбу ошхонада енгил атлетика бўйича асосий терма жамоамиздан ташқари мазкур спорт тури бўйича республика Олий спорт маҳорати мактаби ходимлари ва мураббийлари ҳам тамадди қилишади. Аянчли ҳолатдан кейин МОҚ раиси зудлик билан федерация мутасаддиларига вазиятни қисқа фурсат ичида яхшилаш, базага Санитар-эпидемиологик марказдан махсус гуруҳни чақириб, ҳолат юзасидан чуқур таҳлилий ўрганишларни ташкил қилиш бўйича кўрсатма берди.
Шундан сўнг вазият юзасидан МОҚ анжуманлар залида тезкор йиғилиш ўтказилди. Унда Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, Абдушукур Садиков бошчилигида РСТИАМ мутасаддилари иштирок этишди. МОҚ раҳбарияти федерациялардаги бундай ҳолатдан узил-кесил қониқмаслиги айтиб, вазиятга кескин танқидий муносабат билдирди. Базалардаги санитар-эпидемиологик ҳолатни назоратга олиш, қисқа фурсат ичида барча камчиликларни бартараф этиш бўйича тегишли мутасаддиларга топшириқлар берди.

The deplorable situation in the canteen of the Athletics Federation
The leadership of the NOC continues to visit the sports bases of federations and associations that are preparing for the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games. The chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, visited the Athletics Federation of Uzbekistan.
Unfortunately, the atmosphere in the federation is very depressing and upsetting for a person. One of the biggest drawbacks was observed in the dining room. In particular, the hood in the kitchen is very dirty, and this indicates that there has not been a basic cleaning for a long time. Spoiled tomatoes and meat are stored in the refrigerator, thanks to which, of course, other products can not be consumed. Just think, because eating in such conditions, our athletes who are preparing for the upcoming Olympics can easily pick up infections.
In addition to representatives of the national athletics team, employees and coaches of the Republican School of Higher Sports Skills also eat in this canteen. After studying the condition of the dining room and kitchen, the chairman of the NOC gave strict instructions to the responsible persons of the federation to eliminate the problem as soon as possible, to call a working group from the Sanitary and Epidemiological Station and fully analyze the situation.
Also, in connection with this situation, an emergency meeting was held in the NOC building, which was attended by Rustam Shaabdurakhmanov and his deputy, Sherzod Tashmatov, representatives of the RNCSM led by Abdushukur Sadikov. The leadership of the NOC expressed extreme dissatisfaction with such a situation that occurs in the federations and instructed the relevant officials to monitor the sanitary and epidemiological situation at the bases and immediately eliminate the existing problems.