“Улар Токиога боришади”: “Harvard”нинг собиқ мураббийи, икки карра ЖЧ совриндори Бекзод Абдураҳмонов
Сизларни Токио-2020 Олимпия ўйинларида иштирок этадиган атлетларимиз билан яқиндан таништиришда давом этамиз. Лойиҳамизнинг бугунги қаҳрамони эркин кураш бўйича терма жамоамиз вакили Бекзод Абдураҳмонов бўлади.
Бекзод Абдураҳмонов 1990 йил 15 март куни Тошкент шаҳрида туғилган. Эркин курашга 2 акаларига қизиқиб кириб келган. Абдураҳмонов бошқа атлетларимиздан фарқли равишда ушбу спорт сирларини асосан АҚШда ўрганган. Пенсилвания штатида жойлашган “Clarion University”да таҳсил олиб, штатлараро ўтадиган эркин кураш турнирларида иштирок этган. Университетни битиргач жаҳонга машҳур “Harvard” университетида иш бошлади. Ҳамюртимиз ушбу университетга қарашли эркин кураш тўгарагида олийгоҳнинг талаба ва ўқувчиларига маълум муддат мураббийлик қилган. Ўз олдига улкан мақсадларни қўйган курашчимиз кейинчалик терма жамоамиз шарафини ҳимоя қилиш учун мазкур университетдаги фаолиятини якунлади.
Курашчимиз ММАда маълум муддат иштирок этган. Бугунгача унинг ҳисобида 7 жанг бўлиб, барчасида ғалаба қозонган.
2014 йилдан эркин кураш бўйича Ўзбекистон терма жамоасининг асосий таркибидан жой олиб, йирик мусобақаларда иштирок этиб келмоқда. Бекзод Абдураҳмонов мазкур йил Тошкентда ўтган жаҳон чемпионатида бронза, Инчеонда ўтган Осиё ўйинларида олтин медални қўлга киритди.
2015 йил Қатарда ўтган Осиё чемпионати ва Озарбайжондаги “Голден Гран-при” турнирларида зафар қучди.
Ю
2016 йил жаҳон миқёсида ўтган Рио-2016 лицензион турнирида зафар қучиб, Олимпия ўйинларига йўлланма олди. Рио-де-Жанейрода ўтган Олимпиадада эса бронза медали учун курашиш босқичигача етиб келди.
2017 йил Ҳиндистонда ўтган Осиё чемпионати ҳамда Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинларида олтин, Озарбайжондаги Ислом бирдамлиги мусобақасида бронза медалларига сазовор бўлди.
Абдураҳмонов 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида яна бир бор тенгсиз эканлигини исботлади. Шунингдек, мазкур йил Венгрияда ўтган жаҳон чемпионатида иккинчи бронза медалини қўлга киритди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: бывший тренер «Гарварда», двукратный призёр ЧМ Бекзод Абдурахманов
Продолжаем вас знакомить с лицензиатами Олимпийских игр Токио-2020. Сегодня мы вам расскажем о представителе сборной Узбекистана по борьбе вольного стиля Бекзоде Абдурахманове.
Бекзод Абдурахманов родился 15 марта 1990 года в Ташкенте. Двое его братьев занимались борьбой и Бекзоду тоже очень нравился этот вид спорта. Будучи юношей, он решил заниматься борьбой. В отличие от других спортсменов, Абдурахманов познал секреты этого вида спорта в основном в США. Он учился в университете «Кларион» в Пенсильвании и участвовал в межштатных турнирах по вольной борьбе. После окончания университета он начал работать во всемирно известном Гарвардском университете. Наш соотечественник некоторое время тренировал студентов и воспитанников вуза в секции вольной борьбы. Наш борец, поставивший перед собой большие цели, позже завершил карьеру в этом университете, чтобы защитить честь нашей сборной.
Определенное время он принимал участие в ММА. На его счету имеется 7 боев и все они завершились в пользу Абдурахманова.
С 2014 года является представителем Национальной сборной Узбекистана по борьбе вольного стиля и принимает участие на крупных соревнованиях. В том же году на ЧМ в Ташкенте завоевал бронзу, а на Азиаде в Инчеоне — золото.
На чемпионате Азии 2015 года в Катаре и турнире «Голден Гран-При» в Азербайджане одержал победы.
На лицензионном турнире мирового масштаба Рио-2016 завоевал путёвку на Олимпиаду. В Рио-де-Жанейро ему удалось дойти до этапа борьбы за бронзу.
В 2017 году на чемпионате Азии, на Азиатских играх на закрытых помещениях и по боевым искусствам он выиграл золото. А на соревновании Исламской солидарности в Азербайджане удостоился бронзы.
На предыдущих Азиатских играх 2018 года ему ещё раз удалось доказать своё превосходство. Также, в том же году на ЧМ он во второй раз стал бронзовым призёром.
В этом году в Казахстане состоялся лицензионный турнир, где Абдурахманов завоевал путёвку на Токио-2020.