Маълумки, Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларида иштирок этадиган делегациямиз вакиллари босқичма босқич коронавирусга қарши эмланмоқда. Тартибга кўра, эмланган ҳар бир инсон маълум муддат шифокорлар назоратида бўлиши лозим. МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази вакиллари эмланган спортчиларимизнинг саломатлигини назорат қилиб боришмоқда.
Марказ вакилларидан иборат ишчи гуруҳ дзюдо ва гимнастика федерацияларига ташриф буюришди. Унда эмланган атлетларимизнинг саломатлиги, организмидаги ўзгаришлар кўздан кечирилди. Шунингдек, федерация базаларидаги эпидемиологик ҳолат ҳам ўрганилиб, федерация шифокорларига тегишли кўрсатмалар берилди.
Бадиий гимнастика бўйича терма жамоамиз қизлари Россияда ўқув-машғулот йиғинини олиб бораётган пайтларида эмланишган эди. Шифокорлар қизларимизнинг Бокуда ўтган Жаҳон кубогидан кейинги ҳолати, шунингдек, коронавирусга қарши эмланадиган федерациянинг бошқа вакилларини ҳам кўздан кечиришди.

Спортсмены, получившие вакцину находятся под контролем
Как известно, представители делегации Узбекистана, которые примут участие на Олимпийских и Паралимпийских играх Токио-2020 поэтапно получают вакцину против коронавируса. Согласно правилам, вакцинированный человек определённое время должен находиться под наблюдением врачей. Представители Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК контролируют здоровье спортсменов.
Рабочая группа, в составе представителей РНПЦСМ посетили федерации дзюдо и гимнастики, осмотрели здоровье и самочувствие атлетов, а также, изменения, которые происходят в их организме. Также, специалисты изучили эпидемиологическое состояние на базах федераций и дали соответствующие рекомендации врачам.
Представительницы сборной по художественной гимнастике уже получали вакцину во время учебно-тренировочного сбора в России. Врачи детально осмотрели состояние девушек после Кубка Мира в Баку, а также, и остальных представителей федерации, которые должны получить препарат против коронавируса.