Халқаро турнирда янги Ўзбекистон рекорди
Пойтахтимизда енгил атлетика бўйича халқаро хотира турнири ўз якунига етди. 2 кун давом этган мусобақада мамлакатимиз вакиллари қаторида Қозоғистон ва Тожикистондан келган атлетлар ҳам иштирок этишди.
Таъкидлаш жоиз, бир-биридан қизиқарли ўтган баҳсларни МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов кузатиб боришди. Мусобақада атлетлар бажарилган норматив орқали Токио-2020 Олимпиадасига йўлланма олишлари ҳам мумкин. Шу боис унга бўлган қизиқиш катта бўлгани табиий.
Якуний натижаларга кўра, ҳеч бир атлет Олимпиада нормативини бажара олмади. Бироқ бир қатор ғолиблар ўз ҳисобларига қимматли рейтинг очколарини ёзиб қўйиш баробарида аҳамиятли натижаларни қайд этишди. Ана шундай кўрсаткичлардан бирига босқон улоқтирувчи қизимиз Зарина Носиржонова муаллифлик қилди. Ёш спортчимиз турнирда 64.22 метр натижа кўрсатди. Бу эса ҳам ёшлар, ҳам катталар ўртасида янги Ўзбекистон рекорди сифатида қайд этилди. Ушбу дастурнинг эркаклар ўртасидаги йўналишда эса Суҳроб Хўжаев босқонни 75.30 метрга улоқтира олди. Бу кўрсатич Токио-2020 нормативидан 2.3 метр пастроқ натижа бўлди.

A new record of Uzbekistan has been set
The international memorial tournament in athletics has ended in the capital. The competition lasted for two days and along with representatives of Uzbekistan, athletes from Kazakhstan and Tajikistan also took part.
It should be noted that the tournament was watched by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov and his first deputy Ravshan Irmatov. The participants of the competition had a chance to win a Tokyo 2020 license by meeting the Olympic standard.
As a result, not a single athlete was able to fulfill the Olympic standard, but some winners recorded valuable rating points to their account. In particular, in the hammer throwing sector, Zarina Nosirzhonova set a result of 64.22 m. This became a new record of Uzbekistan among young people and adults. In the same direction, Sukhrob Khuzhaev showed a result of 75.30 m. (He was not enough for the Olympic standard of 2.3 meters).