МОҚ Бош котиби эшкак эшувчиларимизнинг базасидаги шароитлар билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти билан ўтказган учрашувида Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарликни янада кучайтириш бўйича муҳим топшириқлар бериб ўтган эди. Унда атлетларимиз учун барча шароитларни яратиб бериш, уларнинг ижтимоий шароитини ўрганиш бўйича алоҳида таъкидланган. Бу борада МОҚ раҳбарияти режа бўйича иш жараёнини бошлаб юборди ва яна бир бор барча спорт базалари кўздан кечирилмоқда. Бугун МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов Ўзбекистон ROWING&CANOE федерациясининг Тошкент вилоятидаги Туябўғиз сув омборида жойлашган спорт базасига ташриф буюрди.
Ушбу федерация ҳозиргача делегациямиз ҳисобига Олимпия ўйинларига 2 та, Паралимпия ўйинларига 3 та йўлланма тақдим қилган. МОҚ Бош котиби ташриф давомида лицензиатларимиз билан учрашиб, улар учун яратиб берилган шароитлар билан яқиндан танишди. Суҳбат давомида муаммо ва камчиликлар ҳақида сўради.
“Ҳозир ҳар қачонгидан ҳам масъулиятли давр. Сизларнинг Олимпиадада муносиб иштирок этишингиз, бунинг учун барча шароитларни яратиб бериш шахсан Президентимиз назоратида бўлиб турибди. Биз Сизларнинг ёрдамчингизмиз. Суҳбатимиз давомида мавжуд камчилик ва муаммоларни очиқ-ойдин айтишингизни сўраб қолган бўлар эдим. Ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан барча масалаларга ечим топамиз”, – деди МОҚ Бош котиби.
Асосий жамоаларимиз Таиланд ва Япониядаги Токио-2020 лицензион мусобақасида иштирок этаётгани боис базада захира спортчилари, ёшлар жамоаси ва Токио-2020 лицензиатлари қолган. Ўрганишлар натижасида базадаги коммунал тизим ва овқатлар рационида бир қатор муаммолар мавжудлиги маълум бўлди. Ўз навбатида, Ойбек Касимов федерация мутасаддиларига юқори калорияга бой, мазали таомлар менюсини қайта кўриб чиқиш, мавжуд шу ва бошқа муаммоларни бартараф этиш, спортчиларимизнинг маънавий дунёқарашларини ошириш борасида қатъий кўрсатмалар берди.

NOC Secretary General Oybek Kassymov got acquainted with the conditions created at the rowing base
At a meeting with the leadership of the Ministry of Tourism and Sports and the National Olympic Committee, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev gave several instructions on strengthening preparations for the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games. In these instructions, it was particularly noted to create all the necessary conditions for our athletes, to study their social situation. In this regard, the NOC management has started implementing the plan and once again considers the created conditions for athletes at the bases. Today, the General Secretary of the NOC Oybek Kassymov visited the ROWING&CANOE Federation of Uzbekistan sports base.
So far, the athletes of this federation have managed to win 2 licenses for the Olympic and 3 for the Tokyo 2020 Paralympic Games. During his visit, the Secretary General of the NOC held a conversation with licensees and asked how satisfied they were with the conditions created, as well as whether there were any problems and shortcomings.
"Now is a very important period of time. The Head of State personally takes care of you and controls the conditions created for you so that you can take part in the Olympics with dignity. We are your assistants. I would ask you to speak immediately if something bothers you or there are any shortcomings. Thanks to the support of our government, we will solve all the problems," Oybek Kassymov said.
Since representatives of the main team are currently taking part in licensing competitions in Tokyo and Pattaya, members of the youth team, the reserve team and licensees of Tokyo 2020 are at the base. During the inspection of the created conditions, some problems were identified about the communal system and the daily diet. In turn, Oybek Kassymov gave strict instructions to review the nutrition of athletes and enrich the menu with high-calorie dishes, solve existing problems and increase the spirituality and culture of athletes.