Токио-2020: Делегациямизни коронавирусга қарши эмлаш бошланди
Бугун Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларида иштирок этадиган делегациямиз вакилларини коронавирусга қарши эмлаш жараёни бошланди. Тадбирни пара-сузиш бўйича терма жамоамиз вакиллари бошлаб беришди.
Жараён МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказида бўлиб ўтди. Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Равшан Ирматов, Ўзбекистон Миллий Паралимпия ассоциацияси раиси Мухторхон Тошхўжаев, РСТИАМ раҳбарияти, пара-сузиш бўйича терма жамоамиз вакиллари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Даставвал терма жамоанинг 11 нафар вакилидан қон таҳлиллари олиниб, уларнинг организми эмлаш учун қай даражада тайёрлиги кўздан кечирилди. Таҳлилий натижалар якунига кўра, 3 нафар спортчи ва 2 мураббийда эмлаш жараёни амалга оширилди. Бу борада мураббий Равшан Алимов делегациямиз аъзолари орасида вакцина қабул қилган илк инсон бўлди. Терма жамоамиз вакиллари ўз навбатида ҳукуматимиз ва шахсан давлатимиз раҳбарининг атлетларимиз саломатлиги ҳақида қайғураётганидан миннатдор эканликларини айтиб ўтишди.
Таъкидлаш жоиз, делегациямизни эмлаш жараёнида “Спутник V” вакцинасидан фойдаланилмоқда. Йўриқномга кўра, вакцина 21 кун оралиғида 2 компонентда қабул қилинади.
Режа бўйича делегация аъзоларини эмлаш 1 июнга қадар давом этади ва бу жараённи бокс бўйича терма жамоамиз вакиллари якунлаб беришади. Умумий ҳисобда 250 нафар вакилни эмлаш кўзда тутилган.
Шундан сўнг МОҚ раҳбарияти федерацияларнинг спорт шифокорлари билан учрашиб, эмлаш жараёнига тайёргарлик, спортчиларимизнинг саломатлигига янада катта эътибор қаратиш бўйича суҳбатлашишди.

Tokyo-2020: vaccination of representatives of the delegation of Uzbekistan has begun
Today, the process of vaccination of representatives of the delegation of Uzbekistan who will take part in the Olympic and Paralympic Games Tokyo 2020 has begun. Para-swimmers were the first to receive the vaccine.
The event was held at the Republican Scientific and Practical Center of Sports Medicine at the NOC. The event was attended by NOC Chairman Rustam Shaabdurakhmanov and his first deputy Ravshan Irmatov, Chairman of the National Paralympic Association of Uzbekistan Mukhtorkhon Toshkhuzhayev, representatives of the para-swimming team and the media.
First, 11 para-swimmers passed blood tests, specialists examined the readiness of their bodies to take the vaccine. According to the results of the tests, three para-athletes and two coaches received drugs. It should be noted that coach Ravshan Alimov was the first to take the vaccine. In turn, the para-athletes expressed gratitude for the fact that our government and the Head of State personally take care of the health of athletes.
It should be noted that in the process of vaccination of representatives of the delegation, the drug "Sputnik V"is used. According to the instructions, it should be taken within 21 days in 2 components.
The vaccination process of the delegation's representatives will last until June 1, and the last members of the boxing team will receive the drug. In total, 250 representatives will be vaccinated.
Then the leadership of the NOC held a conversation with doctors of sports federations about preparing for the vaccination process and paying even more attention to the health of athletes.